Turkish-Iranian relations in the 2000s: Rapprochement or beyond?
2000'li yıllarda Türkiye-İran ilişkileri: Yakınlaşma mı?
  1. Tez No: 321265
  2. Yazar: ÖZÜM SEZİN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Tarih boyunca Türkiye ve İran'ın dostça, ama aynı zamanda da ideolojik ve jeopolitik açılardan rekabetçi bir ilişkisi olmuştur. 1990'lı yıllarda iki ülke arasındaki rekabetin en üst seviyeye ulaşmasıyla genel kanı, Türkiye-İran işbirliği olasılığının azaldığı yönündeydi. Genel kanının aksine, 2000'li yıllarda ikili ilişkiler gelişmiş, bu süreç de yakınlaşma olarak tanımlanmıştır. Siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarındaki bu yakınlaşma, AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) döneminde, özellikle 2003 Irak Savaşından sonra artmıştır. Ancak ikili ilişkilerdeki yakınlaşma süreci 2010 yılının sonlarında hız kaybetmiştir. Bu tez, 2000'li yılların ilk on senesinde Türkiye-İran ilişkilerindeki yakınlaşma sürecinin nedenleri ve boyutunu incelemektedir. ?İkili ilişkilerdeki yakınlaşma süreci nasıl tanımlanabilir?? ve ?Bu yakınlaşma yapısal mı yoksa sadece konjonktürel bir değişim mi?? sorularına cevap aramaktadır. Bu çerçevede, üç konu; Kürt konusu, nükleer konu ve ekonomik ilişkiler incelenmiştir.Bu tez, Türkiye-İran ilişkilerinin 1998-2002 yılları arasındaki kırılgan yumuşama sürecinden 2003-2011 yılları arasında konjonktürel değişimler sonucunda sürdürülebilir yakınlaşma evresine girdiğini savunmaktadır. Ancak, mevcut durumdaki sürdürülebilir yakınlaşma evresinden sürekli ortaklık safhasına geçme olasılığının düşük olduğunu iddia etmektedir. Aynı zamanda kırılgan yumuşama sürecine geri dönüş ihtimalinin yüksek olduğunu, hatta 1990'lı yıllardaki gibi kırılgan yumuşama süreci öncesine damgasını vuran çatışmacı ilişkilere geri dönülebileceğini göz ardı etmemektedir.
Özet (Çeviri)
For most of their histories, Turkey and Iran have had a friendly but competitive relationship in ideological and geopolitical venues. When this competition reached its peak in the 1990s, conventional wisdom foresaw prospects for cooperation between Turkey and Iran would gradually decrease. Instead, bilateral relations began to be enhanced in the early 2000s, which is commonly labeled as rapprochement. This rapprochement spread to the political, economic and security arenas, and has accelerated during AKP (Justice and Development Party) rule in Turkey, especially after the Iraqi War of 2003. However, the rapprochement process in bilateral relations lost its momentum in 2010. This thesis examines the reasons and extent of the rapprochement process in Turkish-Iranian relations in the first decade of 2000s, attempting to answer the following research questions: `How can the rapprochement process in bilateral relations be defined?? and `Is this rapprochement a structural or just a conjectural change?? In this respect, three issues, the Kurdish issue, the nuclear issue and economic relations, are analyzed.This thesis argues that Turkish-Iranian relations moved from fragile détente between 1998 and 2002, to sustainable rapprochement between 2003 and 2011, as a result of conjectural changes. However, moving from the existing sustainable rapprochement to durable partnership is less likely. On the contrary, returning to fragile détente is most likely, which includes the possibility of a return to conflictual relations, as in the 1990s, before the period of fragile détente.