Macroeconomic effects of information and communication technologies in Turkey and other OECD member countries
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye ve diğer OECD üyesi ülkelerdeki makroekonomik etkileri
- Tez No: 321270
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, Türkiye'de ve diğer OECD üyesi ülkelerde bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini incelemektedir. BİT kullanımı ve ekonomik büyüme arasındaki teorik ilişkiler incelendikten sonra, BİT devriminin ekonomik büyüme üzerindeki olumlu etkisini ekonometrik olarak test ediyoruz. Bu çalışmanın deneysel kısmında, 30 OECD üyesi ülkeye ait 1999-2008 yıllarını kapsayan veri kullanılarak panel veri analizi yapılmış, ayrıca Türkiye'ye ait 1980-2009 yılları arasındaki 30 yıla ait veri kullanılarak zaman serileri analizi gerçekleştirilmiştir. OECD ülkeleri için yapılan analizler neticesinde BİT kullanımı ve üretiminin ekonomik büyüme üzerinde önemli bir olumlu etkisi olduğu sonucuna vardık. Fakat bazı yöntemsel zorluklar ve Türkiye'de BİT alanında gerekli eşik değere ulaşılamamış olunması ile tamamlayıcı fiziksel ve sosyal altyapıların eksikliği nedeniyle, Türkiye için yapılan uygulamalı çalışmalar neticesinde BİT ile ekonomik büyüme arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu kanıtlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of ICT on economic growth in Turkey and other OECD member countries. After discussing the theoretical relationships between ICT usage and economic growth, we test the positive impact of ICT revolution on economic growth econometrically. In the empirical part of the study, we perform panel data analyses by employing data sets that belong to 30 OECD member countries for 1999-2008 period as well as carrying out time series analyses for only Turkey by using data between 1980 and 2009. We find out that ICT usage and production have a positive significant effect on economic growth in OECD case. However, due to some methodological difficulties and insufficiency of critical mass regarding ICT area and complementary physical and social infrastructures in Turkey, we cannot find any significant relationship between ICT and economic growth for Turkish case.