Non-linear structure of the Turkish interest rate transmission mechanism
Türkiye?deki faiz aktarım mekanizmasının lineer olmayan yapısı
- Tez No: 321275
- Danışmanlar: DR. DİLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Türkiye için nakit, taşıt, konut kredileri ve ticari krediler ayrımında banka bazında veriler kullanılarak para piyasası faiz oranından kredi faiz oranlarına aktarım mekanizması analiz edilmiştir. Temel amaç, faiz geçişkenliğinin derecesinin yanı sıra düzeltme sürecindeki olası asimetrileri ortaya çıkarmaktır. Ampirik sonuçlar, ortalamada en düşük sabit kâr marjının ticari kredilerde olduğunu gösterirken, onu sırasıyla konut, taşıt ve nakit krediler takip etmektedir. Ayrıca, ticari kredilerde büyük bankalar daha düşük sabit kâr oranlı fiyatlandırma izlerken, küçük bankalar daha yüksek sabit kâr marjlı fiyatlandırma uygulamaktadır. Ek olarak, ticari kredilerin yüzde 75'inde tam geçişkenlik gözlemlenirken, tam geçişkenlik gösteren bankların oranları nakit ve konut kredileri için yüzde 58, taşıt kredileri için ise yüzde 50'dir. Bulgular, nakit kredilerinde, yüksek sabit kâr oranlı fiyatlandırma yapan bankaların para piyasası faiz oranındaki değişimlere tam geçişkenlik göstermediklerine işaret etmektedir. Enders ve Siklos `un (2001) TAR ve MTAR modellerine göre bütün kredi türlerinde asimetriler bulunmaktadır. Genel olarak, uzun dönem dengesinden sapma veya sapmadaki değişim eşik değerinden büyükse uzun dönem dengesine doğru düzeltme daha hızlı gerçekleşmektedir (yukarı yönlü katılık).
Özet (Çeviri)
This paper empirically analyses the interest rate transmission mechanism from money market rate to lending rate by utilizing the bank-level data in the distinction of cash, automobile, housing and corporate loans in Turkey. The main objective is to reveal the possible asymmetries of the adjustment process as well as the extent of the pass through. Empirical results indicate that mark-up value is the minimum for corporate rates on average, followed by housing, automobile and cash rates, respectively. Additionally, while large banks follow small mark-up pricing, small banks follow large mark-up pricing for corporate loans. Furthermore, a complete pass through is detected in 75 percent of the corporate loans, whereas the rates of banks that completely react to money market changes are 58 percent for cash and housing loans and 50 percent for automobile loans. We also find evidence that cash loans having high mark-up values do not adjust completely to variations in money market rate. Based on TAR and MTAR models of Enders and Siklos (2001), substantial asymmetries exist for all lending types. In general, adjustment towards the long-run equilibrium is faster when the disequilibrium or change in disequilibrium is above the threshold (upward rigidity).