Mechanism design for the optimal allocation of quotas and the determination of the total allowable catch for EU fisheries under an age-structured model
Yaşa dayalı model kapsamında Avrupa Birliği balıkçılığında kotaların optimum dağıtımı ve izin verilen toplam av miktarının belirlenmesi için mekanizma tasarımı
  1. Tez No: 321276
  2. Yazar: ZAFER KANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN KÜÇÜKŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Ekonomi, Fisheries Technology, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, yaşa dayalı balık popülasyonu modeli kullanılarak, farklı seviyelerde belirlenen izin verilen toplam av miktarlarında geçerli olan optimum kota dağıtım mekanizmasının tasarımı ele alınmıştır. Avlanma teknolojileri, kullanılan ekonomik modelde temel belirleyici olarak yer almıştır. Sonuç olarak, balıkçılığın toplam biyokütle üzerindeki etkisinde ve sürdürülebilir en yüksek ürün seviyesine ulaşılmasında kota dağıtım mekanizmalarının önemli olduğu gösterilmiştir. Buna ek olarak, farklı seviyelerde belirlenen izin verilen toplam av miktarlarında, balıkçılığın biyokütle üzerindeki etkisini en aza indirgeyen veya sürdürülebilir en yüksek ürün seviyesine ulaşılmayı sağlayan, teknolojiye dayalı optimum kota miktarları belirlenmiştir. Hedeflenen yaş grubuna ait balık popülasyonunun tamamı avlandıktan sonra, balıkçıların kotalarının tamamını kullanabilmek için hedeflenmeyen yaş grubuna ait, daha düşük miktarda gelir sağlayan balıkları avladıkları durumda; hedeflenen yaş grubuna ait toplam av ve hedeflenmeyen yaş grubuna ait toplam av miktarları arasındaki sabit oran gözlemlenmeyecektir. Bu durumda, iç çözümleri de içeren, teknolojiye dayalı optimum kota miktarları belirlenmiştir. Avrupa Birliği'nde, izin verilen toplam av miktarları, `bağıl değişmezlik' ilkesine göre dağıtılmaktadır. Bağıl değişmezlik ilkesi, kotaların ülkelerin geçmiş yıllardaki avlanma miktarları temel alınarak dağıtılması gerektiğini bildirir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği'ndeki balıkçılık endüstrisinin etkili ve güvenilir bir şekilde yönetilebilmesi ve sürdürülebilir balıkçılık koşullarının sağlanabilmesi için, kotaların ülkelerin geçmiş yıllardaki avlanma miktarları temel alınarak dağıtılması yerine, kotaların dağıtımında balıkçılık endüstrisinin yapısının göz önünde bulundurulması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider the mechanism design problem for the optimal allocation of fishing quotas at different total allowable catch (TAC) levels. An age-structured fish population model is employed. Fishing technologies are embedded in the economic model as a key determinant. As a result, we showed that the quota allocation mechanism is important to minimize the impact of fishing on total fish biomass or achieve maximum sustainable yield (MSY). Moreover, we indicated technology-based optimality conditions for allocation of quotas at different TAC levels, which minimize the impact of fishing on total fish biomass or enable us to achieve MSY. Under the consideration that the fishermen fulfill their remaining quotas through capturing untargeted (less revenue-generating) fish after the targeted fish population is fully caught, the fix ratio of the catch of targeted fish to untargeted fish is not valid anymore. Concordantly, we indicated technology-based optimal quota levels, including the interior solutions. In the EU, TACs are distributed among states according to the principle of `relative stability? which prescribes that the fishing quotas should be allocated based on historical catches of the EU states. In this context, rather than allocating the quotas based on historical catches, our main suggestion is that the structure of the fishing industry should be considered for allocation of quotas to provide the sustainability of EU fisheries and achieve responsible and effective management of the fishing industry in the EU.