Essays on informality in the Turkish labor market
Türk işgücü piyasasında kayıtdışılık üzerine makaleler
  1. Tez No: 321274
  2. Yazar: ELİF ÖZNUR KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSIT TANSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Üç ayrı makaleden oluşan bu doktora tezinde, Türk işgücü piyasalarında görülen kayıtdışılığın yapısı ve dinamikleri incelenmektedir. Çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması veri seti kullanılmıştır. Birinci makalede, kayıtdışılık probleminin yansımaları üç farklı tanımdan yola çıkarak incelenmiştir. Bunlardan ilki, kayıtdışılığı küçük ölçekli işyerlerine özgü bir kavram olarak ele alınan işletme temelli tanımdir. İkincisi, işletme temelli tanıma sosyal güvenlik sistemi kapsamında bulunma kriteri getirilerek oluşturulan tanımdır. Üçüncüsü ise, işletme ölçeklerinden bağımsız, sadece sosyal güvenlik sistemi kapsamında bulunma durumuna göre tarif edilen kayıtdışılıktır. Probit modelleme tekniği kullanılarak yaptığımız analizler, bireylerin karakteristik özellikleriyle kayıtdışılık durumlarını ilişkilendirme gücü en yüksek olan tanımın, üçüncüsü olduğunu göstermiştir. İkinci makalede, bireylerin altı farklı işgücü piyasası durumu arasındaki geçişkenlikleri Markov yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Farklı işgücü piyasası durumları arasındaki geçişlerin belirleyicileri katlı terimli logit yöntemi ile tespit edilmiştir. Kayıtiçi ve ücretli çalışma durumunda olanların farklı bir işgücü piyasası durumuna geçme olasılığının oldukça düşük seviyelerde olduğu gözlemlenmiştir. Kayıtdışı ve ücretli durumundan kayıtiçi ve ücretli duruma geçiş olasılığının ise tersinden beş kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Üçüncü makalede ise, kayıtiçi ve kayıtdışı çalışanlar arasındaki ücret farklılıkları incelenmiştir. Standart Mincerian denkleminin en küçük kareler yöntemi kullanılarak tahmin edilmesi sonucunda kayıtdışı çalışmanın ücretlere olumsuz yansıdığı saptanmıştır. Ancak sabit etki regresyon analizleri, gözlenen ve gözlenemeyen bireysel özelliklerin bu ücret farklılıklarının tümünü açıklayabildiğini göstermiştir. Bu sonuçlar sanıldığının aksine, geleneksel segmentasyon teorisinin Türkiye işgücü piyasalarındaki ücret farklılıkları bağlamında geçerli olmayabileceğini ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the nature, extent and dynamics of informal employment in the Turkish labor market using 2006-2009 Turkish Income and Living Conditions Survey. It is mainly a collection of three essays. In the first essay, an attempt is made to analyze the relevance and implications of three alternative characterizations of informality which include an enterprise-based definition associating informality with small firms, an extended enterprise-based definition incorporating social security protection, and a definition based exclusively on social security coverage. Using probit analysis, we show that social security criterion is the best measure given its ability to capture key relationships between individual characteristics and informality. In the second essay, we compute Markov transition probabilities of individuals moving across six labor market states, then estimate multinomial logit regressions to identify underlying dynamics of variant mobility patterns. Confirming traditional theory which sees formal employment as the ultimate desirable state, we find that formal-salaried individuals are the most reluctant to move and that the probability of transition from informal-salaried state to formal-salaried state is five times that of reverse transition. In the third essay, we examine formal/informal employment earnings differentials. OLS estimation of standard Mincerian equations reveals an informal penalty, half of which can be explained by observable characteristics. Moreover, applying fixed effects regressions, we show that unobserved individual fixed effects when combined with controls for observable individual and employment characteristics explain the pay differentials entirely.