A comparative study for nonlınear structure of the ınterest rate pass-through
Faiz oranı yansımasının doğrusal olmayan yapısının karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 321279
- Danışmanlar: DR. DİLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 01/1999 ve 09/2011 zaman aralığında, yüksek gelirli, orta gelirli ve düşük gelirli olarak gruplandırılmış 15 ülkenin aylık verilerini kullanarak para piyasası faiz oranının kredi faiz oranına yansımasını incelemektedir.Engle-Granger'ın doğrusal eştümleşme sınamasını baz alarak yansıma mekanizmasındaki olası doğrusalsızlıkları açıklayabilmek için Enders ve Siklos'un eşikli eştümleşme sınaması uygulanmaktadır. Ampirik sonuçlar faiz yansıması sürecinin Güney Kore, Letonya ve Malezya olmak üzere üç ülkede tamamlanmış olduğunu ve kredi faiz oranı uyumunun Güney Kore ve Ermenistan olmak üzere iki ülke için bakışımlı olduğunu göstermektedir.Buna ek olarak, Bolivya, Filipinler, Malezya, Dominik Cumhuriyeti, Tayland ve Hırvatistan olmak üzere altı ülke için kredi faiz oranı uyumunun yukarı yönlü yapışkan olduğu ve Ukrayna, Sri Lanka, Letonya, Peru, Kuveyt, Hong Kong, Çek Cumhuriyeti olmak üzere 7 ülke için bu uyumun aşağı yönlü yapışkan olduğu gözlenmektedir. Ayrıca, tahmin sonuçlarımız yansıma mekanizmasının ülkeler arası heterojenliğinin temel olarak gelir düzeyi, enflasyon, piyasa gücü, finans sektöründeki gelişmişlik ve piyasa oynaklığıyla açıklanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the interest rate pass through from the money market rate to the lending rate by utilizing monthly data of fifteen countries, grouped as high income, upper middle income and lower middle income, over the period 1999:01-2011:09. Taking the linear cointegration test of Engle-Granger as benchmark, we employ threshold cointegration tests of Enders and Siklos (2001) in order to account for the possible nonlinearities in the pass-through process. Empirical results reveal that the pass through process is complete in three countries; Republic of Korea, Latvia and Malaysia and the adjustment of the lending rate is symmetric in two countries; Armenia and Republic of Korea. Moreover, it is observed that the adjustment of the lending rate is upward sticky in six countries; Bolivia, Philippines, Malaysia, Dominican Republic, Thailand and Croatia, whereas it is downward sticky in seven countries; Ukraine, Sri Lanka, Latvia, Peru, Kuwait, Hong Kong and Czech Republic. Furthermore, our estimation results suggest that heterogeneities in the pass-through mechanism across countries can be mainly explained by income level, inflation, market power, financial sector development and market volatility.