Credit and financing in early modern Ottoman Empire: The Galata example
Yeniçağ'da Osmanlı İmparatorluğu'nda kredi ve finans: Galata örneği
- Tez No: 321280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜÇLÜ TÜLÜVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez 17.yy'da Galata bölgesindeki dini gruplar arası kredi ilişkilerini ve kadının ekonomik ilişkilerdeki pozisyonunu ana temalar olarak ele almak suretiyle bölgedeki kredi uygulamasını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Galata 17. yy'da yalnızca Osmanlı İmparatorluğu için değil Akdeniz ticareti için de önemli ticaret limanlarından biridir. Bu özelliğinin çok uluslu yapısı ile birleşmesi sonucu bölgedeki kredi organizasyonunun yapısının geçmişte yapılmış çalışmalarda incelenmiş Anadolu kentleri ile farklılık göstermesi beklenirken Galata'nın kredi organizsayonu bakımından diğer kentlerden farklı bir tablo çizmediği ortaya çıkmıştır.Diğer çalışmalarda çıkan sonuçlarla paralel şekilde Galata'daki dini gruplar arası para alışverişinin yoğun olduğunu ve hem müslüman hem de gayri-müslim kadınların ekonomik alanda aktif oldukları sonucuna bölgenin 17.yy'a ait şeriyye sicili kayıtları incelenerek varılmıştır. Bölgede dini farklılıkların ve cinsiyet farklılıklarının gözetilmeden borç ilişkisi içine girilmesi gruplar arası güven duygusunun var olduğunu göstermektedir. Osmanlı kentlerinde yapılan kredinin kullanımı ve organizasyonu ile ilgili çalışmalar Osmanlı toplumunun sosyo-ekonomik yapısını anlamamıza yardımcı olmaktdır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to reveal the credit practice in Galata region in seventeenth century, through dealing with the credit relations between religious groups and the position of women in economic relations as the main themes. Galata was one of the most important international trade ports in seventeenth century for not only the Otoman Empire but also the Mediterranean region. While it was expected that the credit organization in Galata should be different than the ones of priorly studied cities of Anatoli, Kayseri and Bursa, as a result of the combination of multinational structure of the region and its important trade port characteristics, it is seen that Galata was similar to the other cities with regard to the credit organization.Paralel to the results of other studies, it is observed that money exchange between religious groups was intensive and both Muslim and non-Muslim women were actively involved in economic life, by analyzing court records that belonged to the seventeenth century. The existance of credit relations without heed to religious or gender differences proved the existance of trust feeling between the groups. Like the previous studies about the practice of credit and credit organization in other Ottoman cities, this thesis attempts to help to understand the socio- economic structure of the Otoman society.