The impact of technology level and structural change of exports on the dynamics of ınternational competitiveness: A sectoral disaggregated analysis of Turkish manufacturing sector
Teknoloji seviyesi ve ihracattaki yapısal değişimin uluslararası rekabetin dinamiklerine etkisi: Türkiye imalat sanayiinin sektörel analizi
- Tez No: 321278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezin temel amacı, teknoloji seviyesi ve ihracattaki yapısal değişimlerin, uluslararası rekabet gücüne etkisini incelemektir. Bu analizi yapmak için ihracat pazar payları kullanılmıştır. Bu çerçevede, yapılan ampirik analiz iki kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde sabit pazar payı analizi ile ihracat pazar paylarındaki değişimin kaynakları araştırılmış ikinci bölümde de fark genelleştirilmiş momentler yöntemi kullanılarak ekonometrik tahmin gerçekleştirilmiştir. Bu analizler tekonoloji yoğunluğuna göre sınıflandırılan 44 imalat sanayi sektörü ve 2003-2008 dönemi için yapılmıştır. Sonuçlar sektörlerin teknoloji seviyelerine göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The major aim of this thesis is to analyze the impact of structural change of exports and technology level on the international competitiveness. In order to analyze international competitiveness, export market shares are used. The empirical analysis suggested in this thesis includes two steps. In the first step, constant market share analysis is conducted to understand the causes of changes in export market shares from one period to another and in the second step a difference generalized method of moments model is proposed for 44 manufacturing sectors, which are classified with respect to their technology intensities, over 2003- 2008 period. The results are highly sensitive to the technology intensity of sectors.