Faith based welfare provision in Konya
Konya'da inanç temelli refah sağlama
  1. Tez No: 321290
  2. Yazar: MEHMET AKSÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dini hayırseverliğin birçok toplumda yer alan çok eski olgulardan birisi olduğu söylenir ve toplumsal refahın sağlanması dini hayırseverliğin temel boyutlarından birisidir. Her ne kadar dini gerekçeli refah sağlama milli devlet temelli refah sağlamdan eski bir tarihe sahip olsa da, modern refah devletinin keşfi ile toplumsal yardım alanı ?kısmın veya tamamen- dini otoritenin elinden alınmıştır. Ne ki dini temalar, nam-ı diğer inanç temelli organizasyonlar, toplumsal yardım alanında 80'lerden başlayan ve 90'larda oldukça ilgi çeker bir hale geldiler. İnanç temelli refah sağlamanın bir formu olarak İnanç Temelli Organizasyonlar (İTO), özellikle İslamcı ITO'lar, bu çalışmanın merkez kavramıdır. Tezin temel hipotezi, İTO'ların 70'lerin değişen politik ve iktisadi ikliminde yetiştikleridir. Türkiye'de değişen devlet din ilişkisi İTO'ların çoğalmasında önemli bir yere sahiptir. Yoksullukla mücadelede İTO'lar mali hesap verebilirlik, devamlılık, güvenilirlik ve profesyonellik adına ciddi problemlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Religious charity is said to be one of the oldest phenomena which has been present in many societies and social welfare provision is one of the central aspects of religious charity. Although, religiously motivated welfare provision has an older history than nation state based welfare provision, with the advent of the modern welfare state social aid area has been taken -partially or totally- from the religious authorities. However starting with 80s and attracting considerable interest by 90s in contemporary world, religious themes, namely faith based organizations, have been visible again in social aid area. As a form of faith based welfare provision, Faith Based Organization (FBO) is the central concept of this study; particularly Islamist FBOs will be on the focus of this study. In that sense FBOs will be studied as a part in history of Islamist faith based welfare provision in Turkey. The central hypotheses of the thesis, FBOs are organizations fertilized by changing economic and political climate of 70s. Changing state religion relationships has a significant impact on FBO proliferation in Turkey. By combating through poverty FBOs have big problems in terms of financial accountability, permanency, trustworthiness and professionalism.