Social ecology challenges environmental participation: HES opposition cases in Turkey
Toplumsal ekoloji çevreci katılımcılığa karşı: Türkiye?den HES karşıtlığı örnekleri
  1. Tez No: 321289
  2. Yazar: ÇAĞRI ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Tez, asıl araştırma sorusuna ?HES karşıtlığı toplumsal ekoloji açısından nasıl analiz edilir?? cevap vermeye çalışmaktadır. Buna göre ?Çevreci etkinlikler toplumsal ekoloji açısından nasıl analiz edilir?? sorusu geliştirildi.Ekolojik kriz konusunda Murray Bookchin'in geliştirdiği toplumsal ekoloji kuramı liberal çevrecilik, derin ekoloji ve Marksizm eleştirisini ve alternatif olarak radikal toplumsal değişimi, Özgürlükçü Belediyeciliği (ÖB) ortaya koyar. ÖB rasyonel, demokratik ve ekolojik bir topluma ulaşmayı hedefler; zira ancak eşitlikçi ve özgür bir toplum doğayla uyumlu bir ilişki kurabilir. Janet Biehl'ın çalışmasına dayanarak bir ÖB modeli geliştirdim, bu modeli George Pepper'ın çevrecilik sınıflandırmasıyla bütünleştirdim ve toplumsal ekolojinin eleştirilerini ve önerilerini yansıtan bir sınıflandırma tablosu (ST) oluşturdum. ST tüm çevreci etkinlikleri toplumsal ekoloji çerçevesinden analiz eden bir araç geliştirme çabasıdır.ST'nin HES karşıtı yerel hareketin gerçekleştiği alanda uygulandı. Yerelde devletin gerekli düzenlemeleri yapması ve sıkı kontol uygulaması beklentisi liberal-refah çevreciliği çerçevesinde değerlendirilmiştir. Diğer yandan kentli, merkezi, profesyonel ve finansa bağımlı çevreciliğin eleştirisi toplumsal ekolojinin liberal-piyasa çevreciliği eleştirisine uygun düşmektedir. Karar alma süreçlerine katılım talebi, aşağıdan yukarıya örgütlenen yerel platfromların kurulması ve bölgesel örgütlenmesi ve ?yaşam alanı? söylemi ÖB özelliklerini göstermektedir. Sonuçta, HES tehdidi yerelde karar alma süreçlerine katılım talebinin yükselmesini tetiklemiştir.
Özet (Çeviri)
The main research question of this thesis is ?How can HES (small scale hydroelectricity plant) opposition be analyzed in terms of social ecology?? A second research question is raised to answer first one as ?How can any environmental action be analyzed in terms of social ecology?? About ecological crisis, Murray Bookchin?s social ecology develops strong criticism against liberal environmentalism, deep ecology and Marxism and provides an alternative radical social change as Libertarian Municipalism (LM). Social ecology criticizes environmentalism as legitimizing current status quo destroying nature and offers ecological approach for real solution. LM movement is a political program of social ecology to reach rational, ecological and democratic society that is domination free and so does not dominate nature. I developed a LM movement model from Janet Biehl?s study and integrated this model into George Pepper?s classification of environmentalism to reach a Classification Table (CT) that is based on social ecological principles. CT is an attempt to develop a tool to analyze all sorts of environmental activities according to social ecology.Implementation of CT at field study shows HES opposition has the desire of strict state controls and planning as significant aspects of welfare-liberal environmentalism. On the other hand, the common critique of central, urban, professional and fund dependent environmentalism of national ENGOs fits market-liberal environmentalism critique of LM model. The increasing demand to join decision-making mechanism, the bottom-to-top regional organization of local platforms and ?living space? discourse show LM tendency. In fact, HES threat ignites participation demands of local people in Turkey.