The idea of human rights and its transformation in the context of international order
İnsan hakları fikri ve uluslararası düzen bağlamında dönüşümü
- Tez No: 321291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
20. yüzyıl insan haklarının zafer kazandığı bir yüzyıl olarak nitelendirilebilir, ancak insanlık tarihindeki en vahşet dolu olaylara da tanıklık etmiştir. İki dünya savaşı, soykırımlar ve sayısız insan hakları ihlaliyle bu durum hala ağırlığını hissettirmektedir. Buna rağmen, insan hakları çağımızın ahlaki ve entelektüel hakim değeri haline gelmiştir. Bu tezin amacı, insan haklarını, göründüğünün aksine, gerçekleştirilmesi gereken ahlaki vaatler olarak değil, daha geniş güç ilişkileri çerçevesinde anlamlı, belirli bir politika yapma biçimi olarak tartışmaktır. Tez, bağımsız devletlerin egemen gücüne dayalı uluslararası bir düzenden, insan haklarının ahlaki kavramsallaştırmasına dayalı dünya düzenine geçişe zemin hazırlayan insan haklarının ortaya çıkış ve gelişmesinin analizine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 20th century can be characterized by the triumph of human rights; however, it also witnessed most atrocious events in history. After two world wars, genocides, and countless human rights violations, the burden of this crude fact is still weighing down. Nevertheless, human rights become the intellectual moral currency of our age. The aim of this thesis is to argue that, contrary to what it appears to be, human rights are not moral promises to be fulfilled but a specific way of doing politics which would be meaningful within the broad framework of power relations. The thesis focuses on the analysis of the emergence and development of human rights which provide a ground for the shift from the international order based on conceptualization of sovereign power of individual states to the new world order based on the moral conceptualization of human rights.