Pink Angels: Cultural reproduction through the therapies provided by a jewish women's organization in Or-Ahayim hospital in İstanbul
Pembe Melekler: İstanbul?da Or-Ahayim hastanesi?nde bir yahudi kadın organizasyonu tarafından sağlanan terapiler aracılığıyla kültürün yeniden üretimi
  1. Tez No: 321293
  2. Yazar: FAZILA DERYA AGİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İstanbul'da Or-Ahayim Hastanesi'nin geriatri ünitesinde kalan yaşlılara gönüllü bir Türk Yahudi kadın grubu hizmet vermektedir. Bu grup `Pembe Melekler' adıyla bilinir. Yahudi hastanesindeki gönüllü kadınlar 1974 yılında bir grup kurdu ve Nuket Antebi bu gruba `Pembe Melekler' adını verdi. Bugün bu kadınlar grubu üç alt-gruba ayrılır: (1) belirli bir eğitimden geçtikten sonra hastanede sohbet ve sanat terapileri verenler, (2) yemek ve içecek dağıtan, bağışlar ile ilgilenen, reçel yapımı sürecinde çalışanlar ve mevlit hizmeti sunanlar ve (3) her iki görevi de üstlenenler. Terapist olarak hizmet veren Pembe Melekler sohbet terapilerinde sohbet ederek ve farklı dünya kültürlerine ait metinler okuyarak ve sanat terapilerinde de küresel ahlaki değerleri savunarak hastalara sanat eserleri yaptırtarak ve farklı kültürel durumlara ait şarkılar söyleterek yerel olarak İstanbul'da dünya barışına katkı sağlar. Bazen çok çeşitlilikte birlik kavramının altını çizerek ve hastalara hastanede bir aile oluşturduklarını empoze ederek bu farklı gruplara ait bayramları kutlayarak ve hikayeler anlatarak diğer kültürel ve dini grupların ahlaki değerlerini savunurlar.Dahası Pembe Melekler'in dağıttığı yiyecek ve içeceklerin yanısıra hazırladıkları reçel şişeleri ve hediye sepetleri de Türk Yahudi sembolleri taşır. Alan araştırmasına dayalı olan bu tez, Pembe Melekler yürüttükleri terapilerde ve aktivitelerde pozitif semboller kullanır, üzüntü ve ölüm gibi negatif konulardan bahsetmekten kaçınırlar, Yahudi kültürü üretildiği sürece hastalar kendilerini evde hissettiğinden ve farklı grupların ortak yönlerini belirterek farklı dini ve etnik gruplar arasındaki barışın önemini vurgulayan semboller ve metaforik imajlar ile birtakım kültürlerarası barış inşası teknikleri kullanıldığından Pembe Melekler'in yürüttüğü sadece terapiler değil, bütün diğer aktiviteler de hastalarda mutluluk ve neşe uyandırır ve Pembe Melekler'in uyduğu kurallar ciddi ve güvenli bir yerde olduklarını anladıklarından hastalara rahatlık sağlar hipotezlerini test eder.Ayrıca hastanede her gün pişirilen yemekler ve terapilerde hastaların dinlediği müzik ataları farklı ülkelerde yaşamış ve farklı kültürel gruplarla iletişim halinde bulunmuş olan Türkiyeli Yahudiler'in transkültürel kimliklerini yansıtır. Bütün bunları analiz ederken sembolik etkileşimciliğe başvurulur.
Özet (Çeviri)
Some Turkish Jewish women have been serving the elderly staying in the geriatric unit of the Jewish Or-Ahayim Hospital in Istanbul. Their group is recognized as `the Pink Angels.? The volunteer women at the Jewish hospital founded a group in 1974, and Nuket Antebi named this group `the Pink Angels.? Today this group of women is divided into three subgroups: (1) those who offer chat and art therapies, after having been trained, (2) those who distribute foods and beverages, deal with donations, are involved in the preparation process of jam jars, and offer memorial services, and (3) those who assume both duties. The Pink Angels who serve as therapists contribute to the attainment of world peace locally in Istanbul by chatting and reading various texts belonging to various world cultures in the chat therapies and making the patients create works of art and sing songs related to different cultural occasions in the art therapies by promoting global moral values. Sometimes they promote the moral values of other religious and cultural groups by celebrating different feasts and narrating stories belonging to these diverse groups by underscoring the concept unity in diversity and imposing upon the patients that they constitute a family in the hospital.Moreover, not only the foods and beverages the Pink Angels distribute, but also the jam jars and gift baskets they prepare carry Turkish Jewish symbols. This thesis based on fieldwork tests the hypotheses that the Pink Angels employ positive symbols in the therapies and activities they conduct, avoid talking about negative issues, such as sadness and death, not only the therapies, but also all the other activities that the Pink Angels conduct evoke happiness and joy in the patients as long as the Turkish Jewish culture is reproduced, since the patients feel at home, and several intercultural peace building techniques are employed in the therapies together with symbols and metaphorical imagery emphasizing the importance of peace between different religious and ethnic groups by mentioning the commonalities between them, and the rules obeyed by the Pink Angels provide the patients with comfort, since they conceive that they are in a serious and secure place.Furthermore, the foods cooked everyday in the hospital and the music the patients listen to during the therapies reflect the transcultural identities of the Turkish Jews whose ancestors had lived in different countries and interacted with various cultural groups. Symbolic interactionism is employed in analyzing all of these.