Producing space: an ethnographic case study in Banyabashi Mosque, Sofia, Bulgaria
Mekanı üretmek: Banyabaşı Camii örneği, Sofia, Bulgaristan
  1. Tez No: 321294
  2. Yazar: YAKUP DENİZ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BARIŞ MÜCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez sosyal pratiğin mekan üretimi üzerindeki rolünü antropolojik bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezin yazımında kullanılmış olan etnografik bilgi Banyabaşı Cami'sinde gerçekleştirilmiş olan alan araştırmasına dayanmaktadır. Banyabaşı Camisi Bulgaristan'ın başkenti Sofya şehrinin sembolik, kültürel ve ticari merkezinde bulunan ve başkentte dini faaliyet göstermekte olan tek camidir. Tarihi geçmişi, günümüzde Avrupa Birliği üye devletleri arasında en büyük yerli Müslüman nüfusuna sahip olması ve jeopolitik konumu göz önünde bulundurulduğunda Bulgaristan'ın Avrupa bağlamındaki İslami çalışmalar için son derece uygun bir zemin oluşturduğu görülmektedir. Bu sosyo-politik arka plan ışığında, bu çalışma Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki tek cami olan Banyabaşı Camisi'nin cemaatinin mekansal pratiklerinden yola çıkarak anlam inşası ve dönüşümü süreçlerini irdelemeyi amaçlar. Bu cami Bulgaristan'daki İslam'ın olağan kent hayatında karşılaşılan günlük etkileşimler sonucunda kültürel ve siyasi olarak ifade edildiği temsili bir yapıdır. İnsan eliyle inşa edilmiş mekanların birbirlerine eklemlenen parçalardan oluşan bir sistem olduğu noktasından yola çıkarak bu tezde Banyabaşı Camisi özelinde ortaya çıkan mekansal pratikler ve kurulan ilişkiler üzerinden iktidar, toplum ve kültür üzerine daha derinlemesine bir kavrayış oluşturacak nedensel ilişkilerin açığa çıkarılması arzu edilmiştir. İktidar ilişkileri, farklılık, kimlik ve kimliğin korunması süreçlerinin üretimi ve yeniden üretimini ortaya koyma amacıyla bu tez Banyabaşı Camisini yukarıda adı geçen ilişkilerin kendilerini mekansal pratik ve söylem ile ortaya koydukları bir çıkış noktası olarak çalışmanın merkezine yerleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the role of social practice in the production of space within an anthropological perspective. In particular I drew my empirical data from my fieldwork in the site of Banyabashi Mosque. Banyabashi Mosque is the only active mosque which is located at the very representative, cultural and commercial center of Bulgaria?s capital city, Sofia. The historical background of Bulgaria together with its current socio-political situation as the country having the largest historically indigenous Muslim population among the EU member states and its geopolitical location make it an intriguing geography to study the dynamism of Islam in the European context. In regard with this socio-political background this study seeks to understand the transformation of meaning through spatial practice within the perspective of the congregation of the only mosque in Sofia, Bulgaria. It is a cultural and political expression itself as Islam in Bulgaria in its broadest sense is represented as part of daily interactions of everyday urban life. Seeing the built environment as a system of conjoining parts, looking at the spatial practices and the established relations through the site of Banyabashi Mosque this study aspires to provide a perspective on having a better insight on the causal relationships between power, society and culture. In the pursuit to reveal the production and reproduction of power relations, difference, identities and their maintenance this thesis puts Banyabashi Mosque in the center of the study as a meeting point where all those relations manifest themselves through spatial practice and discourse.