Veiled Islam: A deconstructive Sufi formation
Saklı İslam: Yapısökümcü bir Sufi oluşumu
- Tez No: 321292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu tez günümüz Ankara'sında bir Sufi pratiğini içerden bir bakışla betimlemekte ve analiz etmektedir. Araştırma, antropoloji alanında Sufizme yaklaşımlara dair eleştirel bir duruş sergilemekte ve Türkiye'deki Sufi geleneğe gerek tarihsel süreç içinde gerekse günümüzdeki haliyle kısaca göz atmaktadır. Araştırma konusu olan Sufi oluşumu, Sufizm alanındaki kategorileri altüst etmekte; kurumsal yapılar ve düzgüsel kurallar yerine yakın usta/öğrenci ilişkisine ve modern/geleneksel, kutsal/gündelik, birlik/çokluk ikilemlerinin yıkımına yönelmektedir. Araştırmanın odağını oluşumun yapısızlığı ile Sufi pratiğinin içeriği arasındaki ilişki oluşturmaktadır. Yapısızlığın, gerek bireylere gerekse gruba etkileri incelenmekte ve İslam geleneğindeki yeri tartışılmaktadır. Hem usta hayattayken hem de onun ölümünden sonra ortaya çıkan değişim süreçleri, oluşum ve bireyler açısından analiz edilmektedir. Çoğulculuk, bireysel ve kültürel farklılıklara saygı, varlık, din, benlik, güç ve hiyerarşi gibi yapıların sökümü, belirsizlik, deneyim ve anlamlandırmanın ucunun açıklığı oluşumun önemli özellikleri olarak ortaya çıkmaktadır. Etnografik araştırmanın katılımcıları oluşumun kentli, eğitimli orta-sınıf üyeleriyle sınırlanmıştır. Etnografik araştırmada ?Çoklu Gömülü Kuram? yöntemi uygulanmış; ancak bu yöntem, fenomonolojik görüşme biçimi ve oluşum üyelerinin araştırma sürecinde ve sonuçları hakkında fikirleri alınarak zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis describes and analyzes the practice of Sufism in a contemporary setting in Ankara from the insider point of view. The research deals critically with various approaches to Sufism in the field of anthropology, and introduces the Sufi scene in Turkey. The subject of the study is a Sufi formation which eludes categories in the field of Sufism, presenting close master/disciple relationships instead of institutional structures and normativity, and avoiding dichotomies such as modern/traditional, sacred/profane or unity/multiplicity. The research focuses on the interaction between its lack of form and the content of this particular Sufi practice, on the levels of the individuals and the group, and contextualizes it within the tradition of Islam. It also analyzes the processes of change occurred in the formation and within individuals during the time with the master and after his death. Plurality, respect for individual and cultural differences, deconstruction of existing categories ?such as being, religion, the self, power and hierarchy-, ambiguity, the processuality and the open-endedness of experience and signification processes are important characteristics of the formation. Participants in the ethnographic research are restricted to the educated middle-class members of the formation. The applied method of research is Multi Grounded Theory enriched with the phenomenological mode of interviewing and collaboration of the members of the formation.