The impact of Tanzimat policies on the 19th century civil turmoil in the vilayet of Şam and the 1860 civil war in Lebanon
Tanzimat reformlarının 19. yüzyıl Şam vilayeti olayları ve 1860 Lübnan iç savaşı?na etkilerı
- Tez No: 321306
- Danışmanlar: PROF. RECEP BOZTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tanzimat dönemi özellikle merkezileşmeyi sağlayabilmek için yeni birçok politika aracını ilk defa getirmiş olması sebebiyle Osmanlı İmparatorluğu için siyasal bir değişim ve dönüşüm dönemidir ve bir bütün olarak birçok başarılı çalışmada ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bununla birlikte Tanzimat reformlarının eyaletlerdeki uygulanma şekli genellikle ihmal edilmektedir. Benzer bir şekilde 19. Yüzyılda İmparatorluğun Suriye bölgesindeki vilayetlerde yaşanan iç çatışma süreci de çokça tartışılmış ancak birçok çalışmada olayların karmaşık bir sosyo-ekonomik ve politik bir ilişkiler ağını yansıtmaktan ziyade Maruniler ve Durziler arasındaki dinsel bir çatışmaya indirgenmiştir. Bu bağlamda Tanzimat reformlarının oynadığı rol de genelde ihmal edilmiştir.Bu açıdan bakılırsa bu çalışma aynı anda bu iki hususa birden yanıt vermektedir. İlk olarak reformların nasıl uygulandığına, aldığı özgül biçimlere ve uygulamada yaşanan kısıtlara ve sonuçlarına dikkat çekilecektir. İkinci olarak, Lübnandaki iç çatışma sürecini karmaşık bir devlet-toplum ilişkileri ağı açısından inceleyecektir. Çalışma, devleti analizin merkezine koymakta ve reformların uygulanma şeklinin iç çatışmaya giden süreci ve çatışmaların farklı boyutlarını nasıl etkilediğini gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The Tanzimat period had been an era of political change and transformation for the Ottoman Empire as it introduced many new new tools in political arena, particularly to reach centralization and the whole period is widely debated in many successful studies. However, the implementation of the Tanzimat reforms in specific provinces are generally ignored. Similarly, 19th century civil turmoil in the Syrian provinces of the Ottoman Empire had been a subject that discussed frequently. However, in many studies the events are generally discussed only as a religious conflict between Muslims and Druzes rather than a reflection of a complex system of political and socio-economic factors. In this context, the role of the Tanzimat reforms are generally ignored.This study aims to adress these two points at the same time. First it focuses on the specific implementation of the Tanzimat reforms in Lebanon rather than the promised aspects of the package. It details how the reforms were implemented, why it was implemented in that specific form, what were the complaints and the results. Second, it tries to understand the civil war in Lebanon in terms of a complex web of state-society relations. It puts the state at the center of analysis and shows how the implementation of the reforms effected the factors that led to the civil war and its different dimensions.