The dirt of İstanbul: Coping with pollution in the 19th century
İstanbul'un kiri: 19. yüzyilda kirlilikle mücadele
  1. Tez No: 595239
  2. Yazar: DENİZ ÖZEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, 19. yüzyılda yaşanan siyasî, iktisadî, sıhhî ve çevresel dönüşümlerin, Osmanlı Devleti'nin İstanbul'un kirliliği ile mücadelesi üzerindeki etkileri incelenmektedir. İstanbul'un yerel idaresinde ve belediye örgütlenmesinde yaşanan değişimleri inceleyerek, Osmanlı'nın modernite nosyonu ile değişen kir ve dolayısıyla temizlik algıları arasındaki ilişkinin altını çizmeyi amaçlamaktadır. Tanzimat dönemindeki ekonomik dönüşümler ve artan ticarî faaliyetler, İmparatorluğun başkentinin belediye altyapısı üzerinde şehir hayatında kiri daha görünür kılan bir baskı yarattı. Ayrıca, 19. yüzyıldaki sıhhî söylemlerin değişmesi, şehirdeki kirliliği rahatsız edici bir olgudan korkulan bir nesneye dönüştürdü. Kirliliği kolera gibi bulaşıcı hastalıklarla ilişkilendirmek, hastalıkları önleme ve atık yönetimi uygulamaları açısından yeni tartışma kanalları açtı. Öyle ki, çeşitli karantina uygulamaları ve kanalizasyon sistemleri bu önleme çabalarının en belirginleriydi. Bunlar aynı zamanda Osmanlı hükümetinin sıhhî politikalarının da temelini oluşturuyordu. Bu tez, ayrıca Osmanlı pratiklerini İngilizlerin ve Fransızların Londra'da ve Paris'te kentsel kirlilikle mücadele uygulamalarıyla da kıyaslamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of political, economic, sanitary and environmental transformations in the Ottoman Empire in relation to urban pollution management in Istanbul in the 19th century. By examining this transformation in the local administration and municipal organization, it aims to underline the relationship between the Ottoman ideas of modernity and the changing perceptions of dirt and consequently cleanliness. The economic transformations and increasing commercial activities in the Tanzimat period had put a pressure on the municipal infrastructure of the imperial capital city where dirt became more visible in the urban life. Furthermore, changing sanitary discourses in the 19th century shifted the perceptions of urban pollution from something inconvenient to something formidable. Associating filth with contagious diseases like cholera opened up new channels of discussion in terms of disease prevention and waste management procedures. As such, the construction of various quarantine practices and sewer systems were the most prominent features of these prevention efforts. They were also the backbone of sanitary policies of the Ottoman government. This thesis also seeks to compare the Ottoman case with that of British and French examples of urban pollution management in London and Paris.