The relationship between the Egyptian state and the Muslim Brotherhood from 1952 to 1970
1952-1970 yılları arasında Müslüman Kardeşler örgütü ve Mısır devleti arasındaki ilişki
- Tez No: 321307
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez her ikisi de Mısır da doğmuş olan, Arap dunyasının iki ana ilham kaynağı arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır: Cemal Abdul Nasır ve Müslüman Kardeşler. Odak noktası Nasır dönemi Mısır devleti ve Müslüman Kardeşler olarak tanımlanlanmış, böylece zaman aralığı 1952-1970 yılları olarak belirlenmiştir. Bu konuyu seçmiş olmamın sebebi, genelde Orta Doğu`da ve özelde Mısır`da her iki aktörün de gerek Batı kolonyalizmini zayıflatmada ve gerekse modernleşmeyle karşı karşıya gelmede mühim rol oynamış olmalarıdır. Diğer yandan, her iki taraf da birbirine karşı alternatif teori ve yönetim araçları geliştirebildiğinden aralarındaki ilişki ilgi çekici olmaktan öteye geçmektedir. Özellikle bölgenin baskın Batı değerleri ve modernizme karşı yerel alternatifler ve etkili bir duruş koyması çabası açısından bu iki temel aktörün ve birbirleriyle etkileşimlerin incelenmesi değerli bir konu olmanın ötesinde görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the relationship between two main inspiration sources of the Arab world, both emerged in Egypt: Gamal Abdel Nasser and the Muslim Brotherhood. The focus is defined as the relationship between the Egyptian state of Nasser`s era and the Muslim Brotherhood; hence the time period is determined to be between 1952 and 1970. The reason why I have chosen this subject is that for the Middle East in general, and Egypt in particular, both actors have played a significant role in the path of deposing Western colonialism and engaging with modernism. On the other hand as both sides could provide alternative theories and means of governance against each other, the relationship seems more than interesting; especially regarding region`s endeavor of providing a strong response and local alternatives to dominant Western values of modernism, it seems more than worthy to focus on these two main players and their interactions with each other.