The property issue in Cyprus 1974-2012
Kıbrıs'ta mülkiyet sorunu 1974-2012
  1. Tez No: 321305
  2. Yazar: SÜHEYLA HANDE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin amacı, Kıbrıs sorununda Mülkiyet meselesini 1974'ten 2012 yılına kadar tarihi ve yasal çerçevede incelemektir. Öncelikle Kıbrıs sorununun tarihsel altyapısı farklı yönleriyle ele alınacaktır. AB ve BM'nin müdahil olması ile Kıbrıs'ın jeopolitik önemi ve Ortadoğu güvenliği bağlamında Kıbrıs sorunu uluslararası boyut kazanmıştır ve günümüzde Kıbrıs sorununun temeli mülkiyet meselesidir. Bu bağlamda, özellikle Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların mülkiyet konusundaki önerileri ayrı ayrı incelenecektir. Bu incelemenin ardından Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların AİHM'e mülkiyetle ilgili açmış olduğu davalar ele alınacaktır. Tüm bunların ışığında Kıbrıs sorununun muhtemel çözümleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the property issue in the Cyprus conflict from 1974 up to 2012 based on historical and legal factors. First of all, the historical background of the Cyprus conflict will be evaluated with its different dimensions. After the EU and UN?s involvement, the conflict internationalized and regarding the geostrategic importance of the island with the security concerns in the Middle East region the core of today?s conflict became the property issue. In this respect, especially both the Turkish and Greek Cypriots proposals about property issue will be detailed one by one. Following that, based on these proposals the Turkish and Greek Cypriots cases to the ECHR about property issue will be analyzed. In the light of these the overall solutions to the Cyprus conflict will be evaluated.