Impact analysis of europeanframework programmes on Turkish universities pilot study on information and communication technologies, energy, food, agriculture and fisheries and biotechnology themes
AB çerçeve programlarının Türkiye?deki üniversiteler üzerindeki etki analizi bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, gıda, tarım ve balıkçılık, biyoteknoloji alanları
  1. Tez No: 321311
  2. Yazar: DUYGU ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilgi ve İletişim Teknolojileri;Enerji; Gıda, Tarım, Balıkçılık ve Biyoteknoloji alanları özelinde Avrupa Birliği Çerçeve Programları'nın Türk üniversiteleri üzerindeki bilimsel ve teknolojik, ekonomik, sosyal ve organizasyonel etkilerini araştırarak, karar vericilere katılımdan elde edilen faydaların artırılması için stratejiler geliştirilmesinde yardımcı olmaktır. Değerlendirme metodları olarak veri/doküman analizi ve anket metodları kullanışmıştır. Yukarıda bahsedilen alanlarda 7. Çerçeve Programı (FP7) projesi olan akademisyenlere çevrimiçi bir anket gönderilmiş, anket sonuçları Mann-Whitney U Testyöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, FP7 projelerinin yukarıda bahsedilen dört temel etki kategorisinde Türk üniversiteleri üzerinde yüksek oranda etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Dört temel etki kategorisi arasında en çok bilimsel ve teknolojik etkilerin Türk üniversiteleri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bununla beraber, projelerde koordinator rolünde bulunan üniversitelerin tüm kategorilerdeki etkilerinindiğer universitelere göre daha yüksek olduğu olduğu görülmüştür. Türk ortakların FP7 programına katılım ve başarı oranları TÜBİTAK'ın çabaları ile artmakta ancak belirlenecek stratejiler dahilinde daha rekabetçi katılım gösterilmesi için bu çabaların artırılması gerekmektedir. Bu çalışma, etki analizi sonuçlarına dayanarak Türkiye'nin bundan sonraki Çerçeve Programları'na katılımını desteklemekte ancak katılımdan elde edilecek faydaların artırılması ve ulusal inovasyon stratejisi ile entegre edilebilmesi için ulusal stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the scientific and technological, economic, social and organizational impacts of the European Framework Programmes (FPs) on Turkish universities by focusing on the projects in Information and Communication Technologies (ICT), Energy, Food, Agriculture and Fisheries and Biotechnology (KBBE) themesin order to understand, monitor and evaluate outcomes and impacts of FPs as well as to help decision makers and policy makers to develop strategies for maximizing benefits of participation. Data/document review and survey methods were used as evaluation methods. TÜBİTAK and EC?s data and document were reviewed. An online survey was sent to the academicians who have Seventh Framework Projects (FP7) projects in these themes in Turkey. Data that were gathered by survey were analyzed by using Mann-Whitney U Test Method. We concluded that the impacts of these four categories of FP7 projects were high on the universities. Value additions of scientific and technological impacts are relatively high compared to other impacts. Universities whose roles were coordinator or WP leader have higher impacts in all factors.Turkey's participation and success in the FP7 are growing thanks to TÜBİTAK?s effort, but further efforts are needed for meeting competitive participation within a defined strategy. Bearing in mind the results of the impact analyses, the study supports Turkey?s continuity to forthcoming FPs but there is need for developing national strategies to maximize benefits of participation and to integrate the outcomes with the national innovation strategy.