Sınıf öğretmenlerinin sınıflarındaki öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerine yönelik özel uygulamalarının incelenmesi
The examination of elementary school teachers' implementation for students who learning difficulties
  1. Tez No: 321310
  2. Yazar: BEYZA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim sınıf öğretmenlerinin sınıflarındaki öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerine yönelik uygulamalarının incelenmesidir.Araştırma verileri, öğretmen görüşlerini ve uygulamalarını ortaya çıkarmak amacıyla nitel araştırma veri toplama yöntemlerinden görüşme yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini Konya ilindeki (N=10) ilköğretim okulları oluşturmaktadır. Belirlenen bu okullardaki seçkisiz örnekleme yöntemi yoluyla seçilen 100 sınıf öğretmeni çalışmaya katılımcı olarak dâhil edilmiştir.Görüşme formunda yarı yapılandırılmış ve açık uçlu olmak üzere toplam 7 soru bulunmaktadır. Sorular sınıf öğretmenlerinin sınıflarında öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerine yönelik uygulamalarını incelemek için hazırlanmıştır.Yapılan araştırma sonucunda öğretmenlerin ne gibi uygulamalar yaptığı konusunda, öğretmenlerin çoğu; bu öğrencilerle bireysel çalışma yaptıklarını, bu öğrencileri kendilerine yakın oturttuklarını, başarılı öğrencinin yanında oturttuklarını ya da başarılı öğrenciye çalıştırdıklarını, sınıf içi etkinliklerde sorumluluk verdiklerini ve ailesi ile görüşerek aileyi bilinçlendirdiklerini, görsellerden yararlanarak anlattıklarını söylemişlerdir. Ayrıca bazı öğretmenler de ödüllerle teşvik ettiklerini, rehberlikle çalıştıklarını, göz teması kurduklarını, kendilerini farklı hissetmemeleri için arkadaşlarından farklı davranmadıklarını belirtmişlerdir. Birkaç öğretmen de farklı hiçbir şey yapmadıklarını, müfredatı yetiştirmeye çalıştıklarını söylemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the examination of primary school teachers? implementation for students who have learning difficulties.Research data were collected, qualitative research method of collecting data through interviews and in order to reveal teachers views and practices. This research sample, selected (N = 10) the primary school of in Konya. In these schools,100 primary school teachers selected with random sampling way included as participants in this research.There are 7 questions at the interview form and there are semi-structured and open-ended questions. Questions were prepared to review applications for the examination of primary school teachers? implementation for students who have learning difficulties.As a result of this research, most of teachers said that they do these applications; do individual work with these students , seat these students near them, seat these students with successful student or run these students to succesful students in classroom, giving responsibility in classroom works and make aware of family, explain by using visuals. In addition, some of the teachers who reported that incentive with awards, working with guidance, establishing eye contact, and do not behave different from their friends for these students don?t feel different. Some teachers said that they work to cultivate curriculum and don?t do anything different.