İyonosfer dinamiğinin analizi ve model tanıma çalışmaları
Analysis and model identification of ionosphere dynamics
  1. Tez No: 321321
  2. Yazar: MELTEM KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İyonosfer, güneş kaynaklı ışınımlar nedeni ile iyonize olmuş gazlardan oluşan atmosferin en dış katmanıdır. İyonlaşma nedeni ile iyonosfer elektromanyetik dalgaların yayılımı açısından önemlidir. Kısa dalga haberleşme, uydu haberleşmesi ve uydu tabanlı seyir sistemleri açısından; iyonosferik modelleme büyük önem taşımaktadır.Bu tez çalışmasının amacı, dünyanın belirli bir yerinde doğrudan ya da dolaylı biçimde GPS tabanlı IONOLAB-TEC yöntemi ile kestirilmiş VTEC zaman serilerine dayanarak iyonosferik modellemeler yapmaktır. Hedeflenen iyonosferik modeller, kapalı-kutu tipi modeller olarak ele alınmıştır. Kestirilen VTEC zaman serileri ile uyumlu dinamik modellerin sistem tanıma yaklaşımları ile belirlenmesi yoluna gidilmiştir. Çalışmanın bir diğer hedefi ise, VTEC zaman serilerinin frekans analizinin yapılması ve iyonosferik dinamiklerin temel periyodik yapılarının ortaya konmasıdır. Bu çerçeve içinde, Ay kaynaklı gelgit dalgalarının ve yerkürenin sismik titreşim modlarının elektron yoğunlukları üzerindeki etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ionosphere is the outer layer of the atmosphere. The major property of the ionosphere is the ionization of ionospheric layers by solar radiation. Because of ionozation in the ionosphere, the ionosphere plays important role in electromagnetic wave propagation. Ionospheric modelling is of great importance in short wave communication as well as in satellite based navigation.The aim of this thesis is to model the ionosphere based on the vertical electron content time series which were estimated indirectly on the specific locations of the Earth via IONOLAB-TEC methodology. Targeted ionospheric models are closed-box type models that are compatible with the estimated time series. Identification of ionospheric time series models are accomplished via a novel method based on canonical correlation analysis. Another goal of the study is to determine the periodic structures observed in VTEC time series. Within this framework, the effects of tidal waves from the Moon and Earth?s Free Oscillations are observed from VTEC time series.