Durum temelli bilgisayar destekli işbirlikli öğrenme ortamına öğrencilerin katılım ve katkısı
Students? contribution and participation to case-based computer supported collaborative learning environment
  1. Tez No: 321322
  2. Yazar: ERGÜN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada; geliştirilen bir durum temelli bilgisayar destekli işbirlikli öğrenme ortamına öğrencilerin katılımları ile bu ortamı kullanan öğrencilerin gönderdiği mesajların katkı niteliği incelenmiştir.Araştırma grubunu, 2010 ? 2011 Bahar döneminde Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünde okuyan ve ?Etkili İletişim? dersini alan 2. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Analizler 49'u örgün öğretim, 50'si ikinci öğretim olmak üzere toplam 99 öğrenci üzerinden yapılmıştır. Uygulamaya katılan katılımcıların 46'sı kız (%46,46), 53'ü erkek (%53,54) öğrencilerden oluşmaktadır. Uygulama geliştirilen Durum Temelli Bilgisayar Destekli İşbirlikli Öğrenme Ortamı üzerinden yürütülmüştür. 4 hafta süren uygulamanın konu alanını Etkili İletişim Dersi içerisinde yer alan ?Kişilerarası İletişim Çatışmaları? oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen durum temelli bilgisayar destekli işbirlikli öğrenme ortamı, Arkün ve Aşkar (2010) tarafından geliştirilen ?Yapılandırmacı Öğrenme Ortamları Değerlendirme Ölçeği?, Kalelioğlu ve Gülbahar (2010) tarafından geliştirilen Çevrimiçi Tartışmaların Değerlendirilmesi için Dereceleme Ölçeği ve uzmanların öğrenme ortamı ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanan değerlendirme formu ile toplanmıştır. Katılımcıların ziyaret süreleri ve ortama giriş sayıları, gönderilen iletilerdeki düşüncelere ve yorumlara katılma/ katılmama, alıntı yapma, gönderilen ileti sayısı açısından katılım düzeyleri gibi sıklık ve yüzde içeren betimsel istatistikler ile öğrenci mesajlarının katkı niteliği açısından değerlendirilmesinde puanlayıcıların verdikleri puanların ortalamaları Ms Office Excel programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılandırmacı öğrenme ortamları ölçeği puanları ile ilgili Cronbach Alfa katsayıları ise SPSS 19.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonunda, geliştirilen ortamın yapılandırmacılık bağlamında göstergelere ilişkin özelliklerinin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda yüksek katılım sağlanarak geliştirilen ortamın, öğrenci-öğrenci ve öğrenci-ortam etkileşimini sağlaması açısından etkili olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların gönderdikleri mesajlar katkı niteliği açısından ele alındığında, çevrimiçi tartışmaları değerlendirmenin dört boyutu olan iletişim becerileri, bilişsel beceriler, öğretim becerileri ve sosyal beceriler boyutları açısından nitelikli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of the research is to investigate students? contribution to case-based computer-supported collaborative learning environment and the quality of the contribution of the messages that the students sent by using this environment. The research group was the sophomore students majoring in Turkish Language Education at Uşak University?s Faculty of Education during Spring 2011, who were also taking the course titled ?Effective Communication.? The analysis based on a total of 99 students, 49 full-time students and 50 evening students. Of the total number of participating students, 46 (46.46 %) were female and 53 (53.54 %) were male. The research was conducted on Case-Based Computer-Supported Collaborative Learning Environment developed by the researcher.. The research took place over 4 weeks and was focused on ?Conflict in Interpersonal Communication,? which was part of the Effective Communication course. The data were collected by Arkün and Aşkar?s ?Evaluation Scale for Constructivist Learning Environments? (2010) and Kalelioğlu and Gülbahar?s Rating Scale for the Evaluation of Online Discussions (2010). Additional forms designed to collect expert opinion on the learning environment were also used. Descriptive statistics such as the duration and frequency of participant visits to the environment, agreements/disagreements of ideas and comments presented in sent messages, quoting practices and the number of sent messages as well as the averages of the ratings for the quality of the messages? contribution were used and analyzed.The research has shown that the developed environment?s features are highly related to the indicators of constructivist teaching. It has also been determined that the environment, which has been developed through a high level of participation, is effective in facilitating student-student and student-environment interaction. The assessments of the messages sent by the participants show that the quality of contribution is high according to four criteria for evaluating online discussion: communication skills, cognitive skills, teaching skills and social skills.