Darbeli nötron deneylerinin zamana ve konuma bağlı Monte Carlo çözümlemeleri
Time and space dependent Monte Carlo analysis of pulsed neutron experiments
  1. Tez No: 321320
  2. Yazar: AHMET BURAK AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Darbeli nötron deneyleri, incelenmek istenen malzemelerin ortalama soğurma tesir-kesiti ve ortalama difüzyon katsayısı gibi termal nötron difüzyon değişkenlerini belirlemekte yaygın olarak kullanılagelen bir yöntemdir. Darbeli nötron deneylerinde örnek malzemenin ortalama soğurma tesir-kesiti termal nötron akısının temel modunun sönümlenme sabiti kullanılarak elde edilmektedir. Bu çalışmada darbeli nötron deneylerinin Monte Carlo yöntemi ile MCNP5 kodu kullanılarak benzeşimi yapılmıştır. Termal nötron akısının temel modunun sönümlenme sabiti Monte Carlo yöntemi ile yapılan benzeşimle elde edilmiştir. Termal nötron difüzyon değişkenleri incelenmek istenen örnek malzemenin heterojenlik derecesinin etkin termal nötron soğurma tesir-kesiti üzerindeki etkisi gözlenmiştir. Deneyde kullanılan 3-He dedektöründen elde edilen sönümlenme sabitinin yanı sıra örnek malzeme için de sönümlenme sabiti hesaplanmış; benzeşim sonuçları literatürde bulunan deney sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve ortalama nötron sıcaklığındaki zamana bağlı değişim ve nötron akısındaki konuma ve zamana bağlı değişim irdelenmiştir. Elde edilen benzeşim sonuçları ışığında darbeli nötron deneylerinde yapılan deneysel hatalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pulsed neutron experiments are being used widely to determine the thermal neutron diffusion parameters, such as average absorption cross-section and average diffusion coefficient, for the material under investigation. The absorption cross-section of the sample is calculated using decay constant of the fundamental mode of thermal neutron flux. In this study pulsed neutron experiment is simulated using Monte Carlo code MCNP5. The experimental results for three heterogeneous samples are simulated. The decay constant of the fundamental mode of thermal neutron flux is obtained using the Monte Carlo results. The simulation results are compared with the results of 3-He detectors in experiments. Also the decay constant of the sample is calculated using the simulation results. Time dependent shift in the average neutron temperature are demonstrated. Also the spectral change in neutron flux as a function of time is studied in detail and source of the experimental errors are discussed.