Zigbee ile endüstriyel vinç kontrolü
Industrial crane control using zigbee
  1. Tez No: 321325
  2. Yazar: EMRE YİĞİT KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tez kapsamında Zigbee teknolojisi kullanılarak bir LR-WPAN oluşturulması ve bu ağ üzerinden bir endüstriyel vincin kablosuz kontrolünü gerçekleştirmek hedeflenmiştir. Bu sayede vinç operatörü çalışma alanının dışına çıkarılarak görüş açısı genişletilmiş ve hem operatör hem de diğer çalışanlar için daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmuştur. Tasarımı geleneksel uzaktan kumandalardan ayıran iki temel fark vardır. Geleneksel kumandalardaki gibi her işaret için ayrı kanal atamak yerine her kontrol için farklı işaretler kullanılmış ve anahtar kapalı tutulduğu sürece değil, sadece basma ve bırakma anlarında işaretlerin gönderilmesiyle sistemin enerji sarfiyatı düşük tutulmuştur. Zigbee protokolü, kullandığı güvenli iletişim yöntemleri ve düşük enerji sarfiyatıyla gün geçtikçe kendisine daha çok uygulama alanı bulmaktadır. Bu tez kapsamında tasarlanan kablosuz kontrol sistemi, gerektiği takdirde düşük enerji sarfiyatı ve güvenli erişim gerektiren başka kontrol sistemlerine de uyarlanarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The context of this thesis is to use Zigbee protocol to control an industrial crane over a LR-WPAN. By using a wireless control unit for the crane, the operator is taken out of the operational area of the crane and becomes a better observer for any potential danger for the other workers in the area. There are two main distinctions in the design that differs from the conventional remote control systems. Different data is assigned for each control, instead of assigning different channels for each control signal, and the transmission of the control signal occurs only for the change of state of the switches instead of transmitting throughout the control period. The applications of Zigbee are expanding day by day due to reliable and cost efficient methods of communication the protocol employs. The wireless control system designed in the context of this thesis can be altered to be applied for other control systems that require reliable and low power consumption transmission.