Araç uzaktan erişim
Remotely accessing the car
  1. Tez No: 166769
  2. Yazar: TOYGUN FUTACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖRENCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ARAÇ UZAKTAN ERİŞİM ÖZET Taşıt araçlarının günlük hayatımızda önemli rol oynamaya başlamasıyla, araç otomasyonunun genel amaçlı bilgi işlemin bir uzantısı haline geleceğini görmekteyiz. Bunun sonucu olarak“araç yerel bilgi ağlarına erişim ve bilgi aktanım”güncel bir araştırma konusudur. Bu tür bir iletişim için, etmen teknikleri kullanılabilir. Gezgin etmen teknolojisi, gezginlik ihtiyaçlarını en iyi karşılar niteliktedir. Zira gezgin ortamları ziyaret edip bu ortamlarda otonom olarak çalışan gezgin etmenler, gezgin ortamın her an için genel bilgi ağma bağlı olması zorunluluğu getirmemektedir. Ayrıca gezgin etmenler, araç dışındada değişik etmen çalışma ortamlarını, esnek ve asenkron bir biçimde ziyaret ederek, araç ortamıyla bütünleşik harici uygulamaları destekleyebilirler. Bu çalışmada, böyle bir mekanizmanın faydalı ve olurlu olduğunu göstermek üzere, araç yerel bilgi ağlarına, geniş alan ağlarından erişim ve bilgi değişimi için, etmen tabanlı bir sistem tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Sistem, araçta etmen çalışma ortamım barındıran ve CAN yolu araç yerel bilgi ağı üzerindeki düğümlerle bağlantılı çalışan bir ağ geçidi bilgisayarına sahiptir. Otomasyon verileri, CAN yolu düğümleri ile ağ geçidi bilgisayarı üzerindeki içerik yönetim etmeni arasında CAN yolu üzerinden aktarılmaktadır. Gezgin etmenler, bilgi alıp vermek üzere ağ geçidi bilgisayarım ziyaret edebilmektedir. Herhangi bir CAN yolu düğümünde gerçekleşen bir alarm olayı,“ağ geçidi bilgisayarında bir gezgin etmen üretilmesi ve araç dışındaki bir hedef terminale gönderilmesini”tetikleyebilmektedir. Çalışmada, bu tür endüstriyel otomasyon bilgi ağlarına etmen tabanlı erişimde, farklı üreticilerin etmenleri arasında standart bir iletişim mekanizmasının gerekliliği saptanmıştır. Gezgin etmen ile sabit etmen arasında daha önceden tanımlı otomasyon amaçlı mesajların değişimi mümkün olmalıdır. Bu amaçla, ZigBee“Nitelik Değer Çifti”mesajlaşması benzeri bir uygulama seviyesi protokolü önerilmiş ve uygulanabilirliğinin gösterilmesi hedeflenerek gerçekleştirilmiştir. vnı
Özet (Çeviri)
REMOTELY ACCESSING THE CAR SUMMARY Today's car automation is becoming a part of more general computing environment as the car is playing important role in our daily life. As a result remotely accessing the“car automation local network”and exchanging information is a current research area. Agent oriented techniques can be used for this kind of communication. Mobile agent technology serves the mobility requirements best because the mobile agents can visit a mobile environment, run autonomously in that environment and does not necessitate the persistent network connection all the time. In addition, the mobile agents can visit the other agency environments outside the car environment in a flexible and asynchronous way in supporting externally integrated applications. In this work, an agent based architecture was designed and implemented to access and exchange information with the nodes on the car local automation network from the wide area network to show that this kind of mechanism is useful and feasible. The system has a gateway computer onboard the car that hosts the agency environment. The gateway is connected to the nodes on the CAN Bus. The automation data is exchanged between CAN Bus nodes and content management agent residing on the car gateway over CAN Bus. The mobile agents can visit the gateway to bring in or collect information. An alarm event originating from a CAN Bus node can trigger the generation of a mobile agent on the gateway. This new mobile agent can be sent to a destination host outside the car network. In this work it was realized that, for this kind of agent accesses to the industrial automation networks, there need to be a standard way of communication between agents coming from different vendors. A mobile agent, visiting a gateway should be able to communicate with a stationary agent to exchange predetermined standard messages for automation. It is proposed that a ZigBee“Key Value Pair”messaging like application level protocol over clusters, be used for this kind of agent communication. It was shown by implementation that this kind of protocol is applicable. IX