Üniversiteler arası basketbol müsabakalarına katılan basketbolcuların maç öncesi durumluk kaygı düzeylerinin performanslarına etkisi
  1. Tez No: 32133
  2. Yazar: FİGEN ARTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKBAŞ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırma üniversiteler arası basketbol müsabakalarına katılan oyuncuların maç öncesi durumluk kaygı düzeylerinin performanslarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni üniversiteler arası yarı final müsabakalarına katılan 100 sporcudan oluşmaktadır. Örnekleme 25 erkek, 25 bayan basketbolcu olmak üzere 50 sporcu alınmıştır. Örnekleme maçlarda en az 20 dakika oyunda kalan basketbolcular dahil edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkeni olan durumluk kaygıyı ölçmek için Öner ve Le Comte tarafından geliştirilen durumluk kaygı envanteri, bağımlı değişkeni olan performansı belirlemek için Yaşar Sevim tarafından geliştirilen performans değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada önemli maçlarla önemsiz maçlar arasındaki durumluk kaygı ve performansların kontrolü t testiyle yapılmıştır. Ayrıca durumluk kaygı ve performans arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı regresyon ve korelasyonlara bakılarak kontrol edilmiştir. Sonuç olarak, araştırmada bulguları, önemli maçlarla önemsiz maçlar arasındaki durumluk kaygı açısından anlamlı ilişki bulunmuş fakat performanslar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu sonuçlara göre, üniversiteler arası basketbol müsabakalarına katılan sporcularda grupların özelliğinden dolayı kaygı ile performans arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been planned to investigate the effects of the anxiety before the match on sports performance of basketball players during the inter-University championship The sample has been drawn from the basketball players playing for the semi-finals. The sample consisted of total 100 athlets (25 female, 25 male athletes). Basketball players who have been playing at last 2 0 minutes have been included in this sample. To measure the state of anxiety, the anxiety inventory adapted by Öner and Le Comte, and to measure the dependent variable, performance, the performance evaluation measurement adapted by Yaşar Sevim has been used. In this study, there has been control measurement between the important and non-important matches regarding anxiety and performance. At the same time, attempt has been made to find out whether anxiety and performance show any significant differences, by calculating the regresion and correlation. In conclusion, a significant difference between the anxiety before the important and non important matches has been found, but no significant difference has been found between the performances. In viev of this couehision, it can be said that because of the characteristics of the basketball players playing in the inter -university championships, no significant difference has been found between anxiety and performance. Ill