HfCl4 ile atomik karbon reaksiyonlarının deneysel ve teorik incelenmesi
Experimental and theoretical investigations of reactions of HfCl4 with atomic carbon
  1. Tez No: 321332
  2. Yazar: HAKAN DİBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEVİN DÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, sıvı azotla soğutulan bir karbon ark reaktöründe ve yüksek vakum altında geçiş metal tuzu HfCl4 ile atomik karbondan oluşan, hafniyum katalizli olefin metatez tepkimesi gerçekleştirilmiştir. Hafniyum karbin üzerinden katalizlenen olefin metatez tepkimesi deneysel ve teorik olarak araştırılmıştır.HfCl4/C atom sisteminde hafniyum karben, hafniyum karbin ve metalosiklobütan (Chauvin ve Herisson,1971) ara ürünleri esas alınarak, 1-oktenin metatez tepkime mekanizması teorik olarak incelenmiş, bu amaçla B3LYP/LANL2DZ seviyesinde DFT hesaplamaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hafnium catalyzed olefin metathesis reaction was achived via the reaction of transition metal salt hafnium tetra chloride and atomic carbon in a carbon arc reactor, which was cooled by liquid nitrogen at 77K under high vacuum. Hafnium carbyne catalyzed olefin metathesis reaction was investigated experimentally and theoretically.Olefin metathesis mechanism of 1-octene was investigated on the basis of hafnium carbene, hafnium carbyne and metallocyclobutane mechanism (Chauvin and Herisson, 1971) in the HfCl4/C atom system. For this purpose, DFT calculations at B3LYP/LANL2DZ level was performed.