Konutlardaki elektrikli cihazların bekleme konumunda elektrik tüketiminin ve buna bağlı CO2 emisyonunun belirlenmesi
Determining household appliance stand-by electricity consumption and associated CO2 emission
  1. Tez No: 321346
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİH AYDINALP KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye'de toplam elektrik tüketiminin yaklaşık %25'i konutlarda tüketilmektedir. Son yıllarda gelir seviyesinin artması ve elektrikli cihazların fiyatlarındaki azalma nedeni ile konutlarda bulunan elektrikli cihazların sayısında ve buna bağlı elektrik tüketiminde büyük artış gözlenmektedir. Konutlarda kullanılan bir çok elektrik cihaz aktif olarak kullanılmadıkları ve bekleme konumunda bırakıldıkları sürelerde de elektrik tüketimine yol açmaktadırtlar. Birçok ülkede bekleme konumu elektrik tüketimi ile ilgili yapılan çalışmalar, bekleme konumu elektrik tüketiminin, konutun toplam elektrik tüketiminin %3 ile %10'u arasında değiştiğini göstermiştir. Buna karşın Türkiye'de, konutlarda bekleme konumu elektrik tüketim miktarı ve yüzdesini belirlemek için bir çalışma henüz yapılmamıştır. Bu tez çalışmasında, Ankara'da bulunan 201 konutta anket ve bekleme konumu ölçümleri yapılmıştır. Anket, konutlarda bulunan elektrikli eşyaların özelliklerini, hane sakinlerinin elektrik tüketim davranışlarını, hanenin ekonomik ve demografik verilerini ve elektrik fatura bilgilerini detaylı şekilde saptamak üzere tasarlanmıştır. Toplamda 1421 elektrikli cihazda bekleme konumu gücü ölçümü gerçekleştirilmiştir. Hane başına ortalama bekleme konumu gücü ve bekleme konumu elektrik tüketimi 23 W ve 100 kWh/yıl olarak bulunmuştur. Anketlerde bulunan elektrikli cihaz ve aydınlatma verileri kullanılarak hesaplanan toplam elektrik tüketiminden sonra bekleme konumu elektrik tüketimi %4 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Residential sector in Turkey accounts for about 25% of the national electricity consumption. Due to increase in household income levels and decrease in the costs of household appliances; a dramatic increase in appliance ownership has been observed in recent years. Most the household electrical appliances consume electricity while not used for their primary activity and left at standby mode. Studies on standby electricity consumption conducted in many countries show that standby electricity consumption accounts for about 3 to 10% of the total household electricity consumption. However, no study has yet been conducted to determine the amount and percentage of standby electricity consumption for households in Turkey. In this thesis study, surveys and standby measurements are conducted at 201 households in Ankara. The survey is designed to obtain detailed information on appliance properties, electricity consumption behavior, economic and demographic data of households, and electrical bills. A total of 1421 appliance standby power measurements are conducted. The average household standby power and standby electricity consumption is estimated as 23 W and 100 kWh/yr. respectively. After determining the total household electricity consumption using data on appliances and lighting from the surveys, standby electricity consumption fraction is estimated as 4 %.