Doğu Karadeniz bölgesi'ndeki bazı akarsuların taban malzemeleri arasında bulunan faunanın belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on determination of interstitial fauna of some running waters in Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 321388
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunan bazı akarsuların taban malzemeleri arasındaki faunası araştırılmıştır. Fauna örneklemeleri 2006 ve 2008 yıllarının temmuz ayında yapılmıştır. Çalışma kapsamında, Trabzon, Rize, Artvin, Giresun ve Bayburt illerinde bulunan akarsulardan seçilen 25 istasyondan örnekleme yapılmıştır. Bu istasyonlardan 48 taksaya ait toplam 206 birey teşhis edilmiştir. Bu taksonların 31 tanesi Insecta Sınıfına aitken, kalan 17 taksa Maxillopoda, Arachnida, Oligochaeta, Bivalvia, Secernentea, Adenophorea ve Turbelleria Sınıflarına aittir. ASTERICS yazılımı kullanılarak istasyonların Shannon-Wiener Çeşitlilik İndeksi, Margalef Çeşitlilik İndeksi, benzerlik analizi, canlıların mikrohabitat tercihleri ve beslenme tipleri hesaplanmıştır. Ayrıca istasyonların baskınlık ve benzerlik analizleri de yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda, interstitial fauna çalışmalarında Shannon-Wiener Çeşitlilik İndeksinin kullanılmasının uygun olacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, interstitial fauna of some running waters in Eastern Blacksea Region were studied. Fauna was sampled in July 2006 and July 2008. 25 stations were chosen from running waters in Trabzon, Rize, Artvin, Giresun and Bayburt provinces and interstitial fauna of stations were sampled. 206 individuals which belong 48 taxa was identified in these stations. While 31 taxa were belonged Insecta Classis, other 17 taxa were belonged Maxillopoda, Arachnida, Oligochaeta, Bivalvia, Secernentea, Adenophorea and Turbelleria Classis. Shannon-Wiener Diversity Index, Margalef Diversity Index, microhabitat preferences and feeding types of the individuals were calculated by using ASTERICS software. Also, dominance and similarity analyses of sampling stations were applied.As a result of analyses, using Shannon-Wiener Diversity Index in interstitial fauna research is appeared to be appropriate.