Gliyoblastoma hücre hattı T98G liyofilizatlarının sıçan periferal sinir yenilenmesi üzerindeki etkileri
Effects of the glioblastoma cell line T98G lyophilizates on rat peripheral nerve regeneration
  1. Tez No: 321398
  2. Yazar: MEHMET EREN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Periferal sinir hasarları, bireylerin yaşam konforunu etkileyen ve sıklıkla rastlanan sağlık sorunlarıdır. Tedavi edilmeksizin, sinirin kendi kendini iyileştirmesi sınırlıdır. Bu nedenle, sinir bilimi alanında yapılan birçok çalışma da sinir hasarlarının onarımı ve sinir yenilenmesinin desteklenmesi başarı sağlanmıştır. Bu çalışmada da siyatik sinirlerinde hasar oluşturulan Sprague Dawley sıçanların sinirlerine, hücre liyofilizatı enjekte edilerek, sinir yenilenmesine etkileri incelenmiştir. Liyofilizatlar, T98G hücre hattından elde edilmişlerdir. Liyofilizatların canlı hücrelere etkinliği MTT analizi ile protein içeriğinin varlığı ise SDS-PAGE elektroforez yöntemi ile gösterilmiştir. Liyofilizatların sinir yenilenmesine etkisini gözlemlemek amacıyla 30 adet Sprague Dawley sıçandan rastgele seçilerek; kontrol grubu (n=12), deney grubu (n=12) ve referans grubu oluşturulmuştur. Sol arka bacaklarında bulunan siyatik sinirlerinde kaza-hasar modeli ile 1 cm' lik hasar oluşturulan sıçanlara bir sonraki hafta liyofilizatlar 0,1 mg/ml konsantrasyonunda verilmiştir. Liyofilizat uygulaması doğrudan sinir içerisine yapılmıştır. Sıçanlardaki sinir yenilenmesi, dördüncü ve sekizinci haftalarda incelenmiştir. EMG (elektromiyogram) değerleri, yürüme analizi sonuçları ve akson sayımları kullanılarak gruplar birbirleri ile karşılaştırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve traumas are very frequent health problems that affect people life quality. Without any treatments, neurons have limited capacity for self regeneration. Therefore in many studies in neuroscience, nerve repair and supporting nerve renegeration have been successful. In this study, cell lyophilizates were injected into Sprague Dawley rats have a crush lesion in sciatic nerves and were observed the lyophilizates effects on nerve regeneration. Lyophilizates were collected from T98G cell line. Efficiency of lyophilizates on cell survival were shown with MTT analysis and protein content of the lyophilizate was shown with SDS-PAGE electrophoresis method. Three groups consisting of control group (n=12), experimental group (n=12) and reference group were selected randomly from 30 rats to observe the effects of the lyophilizates on nerve regeneration. Crush-injury lesion model were induced in left hind limb sciatic nerves. After one week of injury lyophilizates were injected directly into the nerves. In the periods of 4. and 8. weeks, nerve regeneration on rats were observed. EMG (electomyogram) values, walking track analysis results and axon counts were compared between all groups.