Türkiye'den örneklenen genetik olarak farklı doğal Drosophila subobscura soyhatlarında eşeysel olgunluk, yavrudöl sayısı ve eşleşme davranış özelliklerinin araştırılması
A study of sexual maturity, offspring number and mating behavior characteristics in genetically different natural isofemale lines of Drosophila subobscura from Turkey
  1. Tez No: 321456
  2. Yazar: M. ESRA DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİ DENİZ ÖZSOY, PROF. DR. THERESE ANN MARKOW
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Doğadan örneklenen Drosophila subobscura soyhatları kullanılarak eşeysel olgunluk, eşleşme davranışı, günlük sperm üretimi ve çiftleşme süreleri genetik olarak birbirlerinden farklı soylar ile çalışılmıştır. Eşeysel olgunluğa ulaşma yaşı ve eşleşme davranışının D.subobscura için soyhatları ve incelenen sıcaklık değerleriyle değişmediği gösterilmiş, dişi ve erkek bireylerin eşeysel olgunluğa ulaşma yaşları belirlenmiştir. Aynı zamanda ergin eşleşme davranışının eşeysel olgunluğun bir göstergesi olmadığı D.subobscura için gösterilmiştir.Ayrıca eşeysel olgunluğa ulaşmayı tanımlayan kur davranışı ve inseminasyon özelliklerinin soyhattına özgü olmayıp yaşla etkilendiği bulunmuştur. Buna karşın, çiftleşme özelliği soyhattına ya da yaşa bağımlı değildir. Bu durum, kur davranışı ve inseminasyonun yaşlanma fizyolojisi ile olan sıkı ilişkisine işaret ediyor olabilir. Özetle her üç bileşenin soyhattından, bir başka deyişle genetik arkaplandan bağımsız oluşu bu üç özelliğin güçlü seçilim baskısı altında olduğunu düşündürmektedir. Aynı zamanda bu çalışma kapsamında günlük sperm üretimi ve çiftleşme süreleri günün değişen periyodları açısından ele alınmıştır. Sonuçlar en uzun çiftleşme süresi ve en fazla sperm aktarımının gün sonunda gerçekleştiğini göstermektedir. Yine yapılan gözlemler, doğadan toplanan dişilerin sperm yüklerinin yüksek değişkenlik gösterdiğini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, sexual maturity components, mating behavior profile, daily sperm production and copulation duration parameters have been investigated in isofemale lines of Drosophila subobscura sampled from nature. Mating behavior and sexual maturity age of females and males of D. subobscura seem not to be affected by the developmental temperatures and isofemale lines chosen. Age at sexual maturity for both sexes implicates that adult mating behavior is not a good determinant of sexual maturity for D. subobscura. Moreover, courtship behavior and insemination, basics of sexual maturity, are not affected by isofemale genetic backgrounds but affected by age. Contrastingly, copulation is not affected by isofemale background or age. These results may show accordingly that courtship behavior and insemination are closely related to aging physiology while the copulation is not. To sum up, these three components of sexual maturity are not dependent on isofemale lines, or genetic background, hence a strong implication of the action of selection on these traits. Here in this study daily sperm production and copulation durations were investigated with respect to the periods of day. Results obtained show that the longest copulation duration and highest sperm transfer occurs at the last period of a day. It is also observed that sperm loads of the females sampled from nature are highly variable.