1950'den günümüze Türkiye'de rehberlik hizmetleri (yönetmelikler, kararlar, uygulamalar)
  1. Tez No: 32147
  2. Yazar: MUHARREM ÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA AYSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Bu araştırma 1950'den günümüze Türkiye'deki rehberlik hizmetlerini; Yönetmelikler, kararlar ve uygulamalar boyutlarında inceleyen bir çalışmadır. Tarama modelindeki araştırmanın evreni Türkiye'deki Rehberlik ve Araştırma Merkezleri ile Okul Rehberlik Hizmetlerini yürüten uzman personel, ilgili okul yöneticileri ve orta dereceli okulların öğretmenleridir. Örneklem grubu oluşturulurken coğrafi bölgeler esas alınmış, her bölgeden iki il olmak üzere ondört ilden veriler anket kullanılarak toplanmıştır (n= 1043). Her bölgeden bazı denekler anketin bazı sorularını yanıtsız bırakmış, kendilerini ilgilendirdiğini kabul ettikleri diğer sorulara tepki göstermişlerdir. Veriler, frekans ve yüzdeler halinde tablolaştırılmış, anlamlılık düzeyleri ki-kare (kay kare) yöntemi ile bulunmuştur. Bu araştırmaya göre:. Eğitim Bilimleri branşının dışındaki branşlarda yetişmiş milli eğitim çalışanlarının, okul rehberlik hizmetlerinden başka, diğer rehberlik hizmetleri konusunda duyarlı olmadıkları,. Rehberlik hizmetlerinin yönetim boyutunda haberleşme ve koordinasyon sürecinin önemli ölçüde işlemediği,. Yönetici ve diğer görevliler arasında anlamlı değerlendirme farklılıklarının olduğu,. Branşlar arasında rehberlik uygulamalarını değerlendiren yargıların anlamlı düzeyde farklılaştığı, o Mesleki kıdemlere göre değerlendirme farklarının bulunduğu, gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonunda rehberlik hizmetlerinin etkinleştirilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey is the study of guidance and counseling services in Turkey since 1950 by taking into account the regulations, decisions and applications. Population of this research includes Guidance and Research Centers, specialist staff in School Guidance Services, related school administrators and secondary school teachers. The formation of sample group is based on geographical regions that is two cities from every region were chosen and data from 14 cities have been collected by using a questionnaire (n=1043). Some of the tested people from every region did not answer all questions but they only responded some questions which were related to themselves. Data have been tabulated with respect to the frequencies and percentages, and their level of meaningfulness has been found by Chi-Square Method.. In this research it is observed that:. Educational staff who are not specialists in educational sciences do not seem to be sensitive to the guidance and counseling activities except for school guidance services.. Guidance services at the level of management have not been operating well in communication and coordination.. There are important evaluation differences between administrators and other officials.. Different branches use different criteria to evaluate guidance applications.. There are differences between evaluations with respect to seniority in the profession. At the end of this study some suggestions have been made in order to make guidance and counseling services more effective.