Üç Anadolu dağ kurbağası türü arasında iskelet kası protein bantlarının karşılaştırılması
Comparison of skeletal muscle protein bands among three Anatolia mountain frog species
  1. Tez No: 321470
  2. Yazar: ZEYNEP MUTANOĞLU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Türkiye'deki R. macrocnemis türüne ait beş populasyonun, R. camerani türüne ait üç populasyonun ve R. holtzi türüne ait bir populasyonunun bireyleri arasında iskelet kası protein bantlarının sayısı SDS-PAGE yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır SDS-PAGE karakterizasyonunda toplam 41 ergin (22 dişi ve 19 erkek) R. macrocnemis, 27 ergin (13 dişi ve 14 erkek) R. camerani ve 9 ergin (5 dişi ve 4 erkek) R. holtzi örneği kullanılmıştır. Birinci ve ikinci grubun (R. macrocnemis ve R. camerani populasyonlarının bireyleri) 32 benzer protein bandına sahip olduğu görülürken, üçüncü grubun (R. holtzi populasyonu bireyleri) 33 banda sahip olduğu görülmüştür. Üçüncü grubun 1 adet ilave ve diğer grupta olmayan protein bandına sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, Anadolu Dağ Kurbağaları'nın incelenen populasyonlarında iskelet kası protein bant sayılarına göre R. macrocnemis ve R. camerani arasında herhangi bir biyokimyasal farklılık olmadığını, R. holtzi'nin ise diğer dağ kurbağalarından tek bir protein bant sayısı açısından farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, skeletal muscle protein bands of the R. macrocnemis species from five populations, R. camerani species from three populations and R. holtzi species from one population in Turkey were compared by SDS-PAGE (Sodium Dodecyl Sulphate-Poly Acrylamide Gel Electrophoresis). Totally 41 adult (22 females and 19 males) R. macrocnemis specimens, 27 adult (13 females and 14 males) R. camerani specimens and 9 adults (5 females and 4 males) R. holtzi specimens were used in SDS-PAGE characterization. The first and second groups (populations of R. macrocnemis and R. camerani) had 32 homologous protein bands whereas the third group (population of R. holtzi) had 33 bands. It was shown that the third group had one additional and unique bands. The results of this study show that among the studied populations of Anatolian Mountain Frogs, there were no biochemically differences between the number of skeleton muscle bands of Rana macrocnemis and Rana camerani and Rana holtzi was differ from the other mountain frogs in point of one protein band number.