Güneydoğu anadolu bölgesindeki bireylerin bisiklet kullanımı ile ilgili engellerin incelenmesi
Investigation of obstacles regarding bicycle use of individuals in the southeast anatolia region
  1. Tez No: 907586
  2. Yazar: SOZDAR AYATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ile Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bisiklet kullanan bireylerin bazı değişkenlere bağlı olarak bisiklet kullanım engellerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan illerindeki bisiklet kullanıcısı olan 165 erkek ve 51 kadın olmak üzere toplam 216 bisiklet kullanıcısı olan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda bisiklet kullanıcısı olan bireylerin bisiklet kullanım engellerinin belirlenebilmesi için veri toplama aracı olarak Balcı ve arkadaşları tarafından 2017 yılında geliştirilen 5'li likert tipinde, 30 madde ve 5 alt boyuttan (Bireysel, Yasa ve Mevzuat, Sosyo-kültürel, Fiziksel ve ekonomik, Alt yapı) oluşan Bisiklet Engelleri Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler, öncelikle verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını ortaya koymak amacıyla Levene testi uygulanarak test sonucunda tüm faktörler için p>0,005 olduğu tespit edilmiştir. İkili karşılaştırmalı değişken gruplar arasındaki skor farklılıklarının belirlenmesinde parametrik testlerden olan bağımsız örneklem T test kullanılmıştır. Üç ve üzeri çoklu karşılaştırmalarda değişken gruplar arasındaki grup içi ve gruplar arası skor farklılıklarının belirlenmesinde parametrik testlerden olan tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. BEÖ alt boyutları ile BEÖ toplam puanları, kronolojik yaş ve bisiklet kullanma yılı arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Tüm katılımcıların demografik değişkenleri için yüzde frekans dağılımları analiz edilerek ortalama ve standart sapma değerleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the bicycle use barriers of individuals using bicycles in the Southeastern Anatolia region depending on some variables. In the research, a descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was adopted. The study group of the research consists of a total of 216 bicycle users, 165 men, and 51 women, in the provinces of the Southeastern Anatolia region. In line with the purpose of the research, a 5-point Likert type, developed by Balcı et al. in 2017, as a data collection tool to determine the bicycle use barriers of individuals who are bicycle users, consists of 30 items and 5 sub-dimensions (Individual, Law and Legislation, Socio-cultural, Physical and Economic, Bicycle Obstacles Scale (infrastructure) were used. The Levene test was applied to the collected data, first of all, to determine whether the data was suitable for normal distribution, and as a result of the test, it was determined that p>0.005 for all factors. Independent sample T-test, one of the parametric tests, was used to determine the score differences between the paired comparative variable groups. One-way analysis of variance (ANOVA), one of the parametric tests, was used to determine the intra- and inter-group score differences between variable groups in three or more multiple comparisons. Pearson Product Moment Correlation Analysis was used to determine the relationship between BEI subscales and BEI total scores, chronological age, and years of cycling. Percentage frequency distributions for demographic variables of all participants were analyzed and mean and standard deviation values were interpreted.