Kimyasal modifikasyonun ağaç malzemenin bazı özelliklerine etkisi
Impact of chamical modification on some characteristics of wooden material
  1. Tez No: 321491
  2. Yazar: VEYSEL TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, kimyasal modifikasyonun ağaç malzemenin bazı özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Ağaç malzeme olarak sarıçam (Pinus sylvestris) ve akkavak (Populus alba), kimyasal malzeme olarak melamin formaldehit (MF) ve melamin üre formaldehit (MUF) kullanılmıştır. MF reçinesi deney sırasında ağırlıkça %50 oranında su ile seyreltilmiştir. Sarıçam ve akkavak odun örneklerinden numuneler, 4 bar basınç altında 30 dakika ve 60 dakika sürelerinde MF ve MUF reçineleri ile daldırma yöntemi uygulanarak muamele edilmiştir. Bu reçineler ile muamele edilen numunelerin yoğunluk artışı, % ağırlık artışı, şişirici etki, hacimsel genişleme, su alma oranı, brinell sertlik, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve basınç dirençleri ölçülmüştür. Deneyler sonrasında elde edilen sonuçlar kontrol grubu örneklerine göre kıyaslanmıştır. İki ağaç türündede kontrol grubuna göre kıyaslanan fiziksel özelliklerden yoğunluk değeri ve yüzde ağırlık artışı artarken, kimyasal maddelerin deney örnekleri üzerine şişirici etkisinde ise, MF kimyasalı MUF kimyasalına kıyasla daha fazla hacimsel genişlemeye neden olmuştur. DRM değerleri değişkenlik göstermekle birlikte akkavak numuneleri sarıçam numunelerine kıyasla DRM değerleri fazla çıkmıştır. Her iki grupta da su alma oranı ve hacimsel genişleme değerleri kontrol gruplarına göre düşmüştür. Mekanik özelliklerden eğilme direnci her iki grupta da düşmüş, Brinell sertlik değerleri her iki grupta artmış, basınç direnci ve eğilmede elastikiyet modülü değerleri ise kontrol gruplarına göre bazı gruplarda düşüş, bazı gruplarda ise artış göstermiştir.Anahtar Sözcükler : Odunun kimyasal modifikasyonu, melamin formaldehit, melamin üre formaldehit, sarıçam, akkavak.
Özet (Çeviri)
This work deals with impact of chemical modification on some characteristics of wooden material. Scoth pine (Pinus sylvestris) and white poplar (Populus Alba) as wooden material; melamine formaldehyde (MF) and melamine urea formaldehyde (MUF) as chemical material have been used. MF resin has been diluted with water by 50% of its weight. Samples of scoth pine and white poplar have been immersed in MF and MUF resins under four bars for 30 and 60 minutes. Density increase, increase in weight, inflator impact, volume expansion, water intake ration, brinell hardness, bending resistance, bending elastic modulus and compressive strength of the samples that were immersed with the resins have been measured. Results found with the experiments have been compared with the control group. Compared tocontrol group, density value and weight percentage of tree samples in experiment group have increased. In terms of inflator impact, MF has led to more increase in volume expansion compared to the MUF. Although the DRM values have varied, the DRM values of the white poplar samples have been higher than the scoth pine samples. In both of the samples, water intake ratio and volume expansion values have decreased compared to control groups. Besides, bending resistance value has also decreased. Brinell hardness values have increased in both samples. Finally, compared to control groups, compressive strength and bending elastic modulus have increased in some groups but decreased in other groups.Keywords : Chamical modification, melamine formaldehyde, melamine urea formaldehyde, scoth pine, white poplar.