CrMo çeliklerinin kaynaklı bağlantılarının mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
CrMo stells welding joint microstructure and mechanical behavior investigation
- Tez No: 321492
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ACARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada 2,25Cr-1Mo ve 1Cr-0,5Mo içeren çeliklerin ve kaynak metalinin farklı ısıl işlem koşullarına bağlı olarak mikroyapı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Çalışmada 2,25Cr-1Mo ve 1Cr-0,5Mo çeliği, kaynak metali ve kaynaklı bağlantıları, 660oC ve 700oC de 2 saat gerilim giderme ısıl işlemine tabi tutularak havada soğutularak farklı mikro yapılara sahip numuneler üretilmiştir. 2,25Cr-1Mo ve 1Cr-0,5Mo bileşimli kaynaklı bağlantılarının farklı ısıl işlem koşullarının mekanik özelliklerine davranışının etkisini belirlemek amacıyla numuneler mikrosertlik, çekme deneyi ve darbe çentik deneylerine tabi tutulmuşlardır. Ayrıca darbe çentik deneyi sonrası kırık yüzeylerin SEM görüntüleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, microstructure and mechanical properties of steel which included 2,25Cr-1Mo ve 1Cr-0,5Mo and weld metal on different heat treatment process condition was investigated. 2,25Cr-1Mo and 1Cr-0,5Mo steel, weld metal and weld joints was exposed to stress revealing heat treatment in 2 hours at 660 ? C and 700 ? C. Samples which have different microstructure were produced by cooling in air. 2,25Cr-1Mo and 1Cr-0,5Mo weld joints were examined to determine the effect of mechanical properties on different heat treatment process condition. Microhardness, tensile, impact notch experiments were carried out. However, SEM were examined on samples after impact notch experiment were done.