Güneş paneli destekli havalı güneş kollektörünün performans analizi
The performance analysis of solar air collector based with solar panel
  1. Tez No: 382993
  2. Yazar: MAHMUT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında güneş paneli destekli havalı bir güneş kollektörü tasarlanarak imal edilmiş ve performansı Karabük ili iklim şartlarında deneysel olarak incelenmiştir. Sistem üzerindeki fanların çalışması için gerekli olan enerji güneş panellerinden karşılanmıştır. Yapılan deneyler sonucunda ortalama kollektör verimi % 43 olarak bulunmuştur. En yüksek üfleme havası sıcaklığı 48 oC iken, yine en yüksek yutucu yüzey sıcaklığı 96 oC olarak elde edilmiştir. Deneyler süresince kollektörden elde edilen ortalama ısı enerjisi 53 W olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a solar assisted air collector has been designed and manufactured and investigated its performance in Karabük city experimentally. The required energy to operate fans was provided by solar panels. As a result of the experiments, the average of collector effeciency was found 43 %. The highest blow temperature was 48 oC whereas the highest absorber surface temperature was measured 96 oC. During the experiments the average heat energy obtained from collector was calculated 53 W.