Pleurotus eryngii var. ferulae (Pülümür-Tunceli) ile tekstil endüstrisinde kullanılan bazı boyar maddelerin renk gideriminin araştırılması
The investigation of decolorization of some dyes used in textile industry by Pleurotus eryngii var. ferulae (Pülümür-Tunceli)
  1. Tez No: 321498
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR HAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Remazol Brillant Blue Royal (RBBR) ve Methyl Orange (MO) boyar maddeleri özellikle tekstil endüstrisinde çok sıkça kullanılan boyar maddelerdendir. Tekstil fabrikaları çoğu zaman bu boyar maddeleri kullanımları sonrasında direkt olarak alıcı ortamlara deşarj etmektedirler. Bu boyar maddelerin toksik karakterli oluşları ve doğal çevre koşullarında uzaklaştırılmalarının çok güç oluşları nedeniyle bulundukları ekolojik sistem ve insan sağlığı üzerine oldukça zararlıdırlar.Bu çalışmada Tunceli Pülümür ilçesinden izole edilen beyaz çürükçül mantar Pleurotus eryngii var ferulae ile yukarıda bahsi geçen her iki boyar maddenin 0,05, 0,1, 0,5, 1 ve 2g/L konsantrasyonlarında hem katı besiyeri hem de sıvı statik besiyeri ortamında renk giderim çalışmaları yapılmıştır.Katı besiyeri ortamında RBBR için 14 günün sonunda 65 mm çapında renk giderim zonu elde edilmişitr, MO içeren besi yerlerinde ise 64,5 mm (±2,12) olduğu gözlemlenmiştir. Statik sıvı besiyeri ortamında, RBBR ve MO boyar maddeleri için 18. Günün sonunda sırasıyla % 92,07 (±0,6) ve 86,48 (±1,61) oranlarında giderim tespit edilmiştir. Boyar maddenin uzaklaştırıldığının göstergesi olarak kullanılan Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) azalışının ise RBBR ve MO için sırasıyla % 91,6 (±0,18) ve 81,42 (±0,17) olduğu belirlenmiştir. Boyar madde varlığının biyokütle üzerine etkisini belirlemek amacıyla sıvı kültür ortamı giderim çalışmasının 18. gününde kuru misel ağırlığı ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre; renk giderimin yüksek olduğu düşük konsantrasyonlarda misel gelişimi indüklenirken, yüksek konsantrasyonlarda ise gelişimin baskılandığı belirlenmiştir.Sonuç olarak çalışmamızdan elde edilen veriler, beyaz çürükçül mantar Pleurotus eryngii'nin Tunceli-Pülümür suşunun, MO ve RBBR bulunduran tekstil atıksularının iyileştirilmesi çalışmalarında biyolojik bir kaynak olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The colouring agents Remazol Brillant Blue Royal (RBBR) and Methyl Orange (MO) are frequently used especially in the textile industry. Textile factories generally discharge these colouring agents after usage directly into the receiving environments. Since they are toxic and very hard to remove from natural environments, they are extremely hazardous to the ecological system and human health.In this study, decolorization of white saphrophytic fungus Pleurotus eryngii var ferulae, isolated from the county of Pülümür, Tunceli, with the two colouring agents mentioned above in both agar medium and liquid static medium at 0,05, 0,1, 0,5, 1 and 2g/L concentrations was carried out.While a decolorization zone with a diameter of 65 mm was obtained for RBBR in agar medium at the end of day 14, it was 64,5 mm (±2,12) in mediums containing MO. Decolorization for the colouring agents RBBR and MO were 92,07% (±0,6) and 86,48 % (±1,61) respectively static liquid medium at the end of day 18. The decreases in Chemical Oxygen Demand (COD), used as an indicator of the removal of a colouring agent, for RBBR and MO were determined to be 91,6 % (±0,18) and 81,42% (±0,17) respectively. In order to determine the effect of the presence of colouring agents on biomass, the dried micelle was weighed on the day 18 of decolorization in liquid culture. The results showed that while micelle growth is induced at lower concentrations where decolorization is high, growth is suppressed at high concentrations.In conclusion, data obtained in our study revealed that Tunceli-Pülümür strain of white rot fungus Pleurotus eryngii can be used as a biological source for improving textile waste water containing Remazol Brillant Blue Royal (RBBR) and Methyl Orange (MO).