Bazı sentetik boyar maddelerin renk gideriminde Pleurotus eryngii var. ferulae (Ovacık-Tunceli)'nin etkinliğinin araştırılması
The investigation of effectiveness of Pleurotus eryngii var. ferulae (Ovacık-Tunceli) on decolorisation of same synthetic dyestuff
- Tez No: 321510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Farklı endüstri kollarında kullanılan çeşitli boyar maddeler üretim sürecinde alıcı ortamlara büyük miktarlarda bırakılmakta ve bu durum, çevre ve insan sağlığı ile ilgili telafisi zor olan bir sürecin başlangıcını oluşturmaktadır. Bu nedenle gerek kirlenmiş alanların temizlenmesinde ve gerekse kirletici potansiyeli olan teknolojilerin biyolojik yaklaşımlarla bütünleştirilmesi ile bu boyar maddelerin oluşturacağı kirlilik azaltılabilecektir. Bu çalışma kapsamında; özellikle boya ve tekstil endüstrisi işletmeleri tarafından kullanılan ve bu işletmelerden çevreye bırakılan atık su içerisinde ki önemli kirlilik faktörü olan sentetik boyar maddelerin düşük maliyetle ve kısa sürede biyolojik olarak arıtılması araştırılmıştır. Bu doğrultuda Tunceli ili Ovacık ilçesinden izole edilen P. eryngii ile hem katı besiyeri, hem de çalkalamalı kültür ortamında kongo kırmızısı ve malaşit yeşili sentetik boyar maddelerinin renginin giderimi çalışıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, katı besiyeri ortamında düşük boya konsantrasyonlarında (0,05g/L ve 0,1g/L) dekolorizasyon görülürken, yüksek boya konsantrasyonlarında (0,5g/L, 1g/L ve 2 g/L) dekolorizasyon görülmemiştir. Sıvı çalkalamalı kültür ortamında ise malaşit yeşili ile çalışılan tüm konsantrasyonlarda bir üreme görülmezken, kongo kırmızısıyla yapılan çalışmada ise en yüksek, 150 rpm'de % 90 oranında renk giderim gözlenmiş ve % 96 oranında KOI (kimyasal oksijen ihtiyacı analizi) azalış değeri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various dyestuff used in different industrial areas is released to the receiving environments on a large scale during the production process and this case induces the start of an irrecoverable process related to the environment and human health. For this reason, the contamination caused by the dyestuff will be reduced both by cleaning the contaminated areas and combination of contaminating technologies with biological approaches. Within this study, bioremediation of synthetic dyestuff (at low cost and within a short time) that is used by the dye and textile industries and released to the environment via wastewater has been studied. Accordingly, the decolorisation of Congo-red and malachite-green synthetic dyes isolated in Ovacık province of Tunceli with P. eryngii in both agar-plate and agitated culture mediums has been experimented. As a result of the studies, while decolorisation has been observed in low dye concentrations (0,05 g/L, 0,1 g/L) in agar medium, no decolorisation has been observed in high dye concentrations (0,5 g/L, 1g/L and 2g/L). In agitated culture medium, while no proliferation has been observed in all malachite green concentrations, it has been observed most decolorisation (90 %) include Congo-red dye concentrations at 150 rpm and chemical oxygen demand decreasing value has been determined rate 96 %.