Anahtarlamalı relüktans motorun üç boyutlu sonlu elemanlar yönteminde incelenmesi ve bulanık mantık hız denetimi
The study of switched reluctance motor in three dimensional finite element method and fuzzy logic speed control
- Tez No: 321502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ OMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada statorunda 18 kutup, rotorunda ise 12 kutup olan bir Anahtarlamalı Relüktans Motor (ARM) Ansoft firmasının geliştirmiş olduğu Maxwell 3D yazılımı kullanılarak Üç Boyutlu Sonlu Elemanlar Yönteminde incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda ARM'nin üç boyutlu akı dağılımı elde edilmiş, ARM'nin rotor konumuna bağlı olarak indüktans ve moment değişimi hesaplanmıştır. Üç Boyutlu Sonlu Elemanlar Yönteminden hesaplanan indüktans değerleri ARM'nin Bulanık Mantık hız denetimi benzetiminde kullanılmıştır.İncelenen ARM'nin Bulanık Mantık hız denetimi modeli Matlab/Simulink programında oluşturulmuş ve benzetim sonuçları elde edilmiştir. ARM'nin Bulanık Mantık hız denetimi deneysel sonuçları DS1103 ACE kiti kullanılarak alınmıştır. Sonuç olarak ARM'nin benzetim sonuçları deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmış, benzetim sonuçlarının deneysel sonuçlar ile örtüştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study switched reluctance motor (SRM) with 18 poles in its stator and 12 poles in its rotor (18/12) has been examined by using Maxwell 3D software developed by Ansoft company in 3D finite elements method. At the end of this study, flux distribution of SRM has been obtained, inductance and torque?s change depending on SRM rotor position have been calculated and inductance values which were calculated in the finite elements method have been used in SRM?s fuzzy logic speed control simulation.Fuzzy logic speed control simulation for SRM which was studied has been made in Matlab/Simulink programme and simulation results have been obtained. Experimental results of SRM?s fuzzy logic speed control have been obtained by using DS1103 kit. Consequently simulation results of SRM and experimental data results have been compared and that experimental and simulation results are approximately same has been observed.