Rüzgargülü üzerindeki tepe ve tünel akımı etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental analysis of hill and tunnel flow effects on wind turbines
  1. Tez No: 321519
  2. Yazar: TAMER TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanoğlu, tarihin her aşamasında enerjiye ihtiyaç duymuştur. Tarihi süreç içinde sağlanan teknolojik gelişmeler neticesinde enerjiye olan bağımlılık ve ihtiyaç gün geçtikçe hızlanarak artmaktadır. Enerji üretiminde en önemli kıstaslar; enerjinin yenilenebilir, verimli ve çevreye zararsız olmasıdır. Günümüzde enerji ihtiyacının büyük bölümü başta fosil yakıtlar olmak üzere tükenebilir ve çevreye zararlı artık meydana getiren kaynaklardan sağlanmaktadır. Artan enerji ihtiyacı ve sürdürülebilir yaşam ortamı gereksinimi alternatif enerji kaynaklarının araştırılmasını, bulunmasını ve geliştirilmesini zaruri kılmıştır. Alternatif enerji kaynakları arasında rüzgâr enerjisi, dünyanın her yerinde uygulanabilir ve çevreye zararsız olması nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Rüzgârdan elde edilebilecek enerjide en önemli parametre rüzgâr hızıdır. Küçük alanlarda yüksek miktarda rüzgâr enerjisi eldesi için yüksek hızlı rüzgârlara sahip alanların tespiti büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada tünel, vadi, kanal ve sırt gibi yeryüzü şekillerinin rüzgâr hızına etkilerini incelenmek maksadıyla rüzgâr tünelinde modeller üzerinde deneyler yapılarak yüksek rüzgâr hızına dolayısıyla yüksek rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip bölgeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human kind has needed energy at every stage of history. As a result of technological developments the dependence on energy is increasing exponentially day by day. The most important criterias of energy production are; the energy must be renewable, efficient and harmless to the environment. At present day most of energy needs are provided by sources like fosil fuels that can be run out by the time and that are harmful to the environment. As a result of increased energy demand and the need of sustainable living environment have made essential to investigate, find and develop alternative energy sources. The wind energy is the most important alternative energy source because it can be applied anywhere in the world and is environmentally benign. The most important parameter of the amount of energy that can be obtained from wind energy is wind speed. To get high amount of wind energy from small areas, the detection of high-speed fields has great importance. In this study, the effects of earth surface forms; such as tunel, valley, canal and ridge; on wind speed are investigated and as a result of experiments on wind tunnel, high wind speed and therefore high wind energy potential regions determined.