Türkiye'nin CO2 emisyonu toplam faktör verimliliği
Turkey's total factor productivity of co2 emission
- Tez No: 321570
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Veri Zarflama Analizi, karar birimlerine ait, çeşitli girdi ve çıktı değerleri kullanılarak, göreli etkinliğin ölçüldüğü parametrik olmayan bir yöntemdir. Veri Zarflama Analizi yönteminin kullanılması ile hangi karar verme biriminin (KVB) etkin olduğu ve etkin olmayan karar verme birimlerinin girdilerini çıktıya dönüştürme başarısızlıklarında, girdilerindeki eksikliklerin belirlenmesini sağlar. Bu çalışmada VZA yöntemi kullanılarak, Türkiye'nin dahil olduğu 35 ülkenin enerji kaynakları kullanımından kaynaklanan sera gazına dönüşme performansları göreceli olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, sera gazı ve etkileri konusunda kaydedilen aşamalar, dünya üzerindeki etkileri, ülkeler bazında yapılan çalışmalar, alınan önlemler ve uygulanmaya çalışılan politikalar gibi konular irdelenmiş ve Türkiye'nin iklim değişikliği konusundaki konumu da ayrıntılı olarak incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Veri Zarflama Analizi, Sera Gazı, Etkinlik
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis (DEA) is a linear method to measure the relative performances of decision criteria using inputs and outputs that have different measurement units. With the use of this method provides to know which decision-making department is active and input to the output conversion failures of inactive decision-making departments. In this study, using the method of DEA, arising from the use of energy sources in 35 countries, including Turkey, to transform into greenhouse gas relative performances are compared. Also, about the effects of greenhouse gases and the recorded steps, impact on the world, countries, on the basis of studies have examined issues such as measures and policies are being implemented and analyzed in detail in Turkey's position on climate change.Keywords : Data Envelopment Analysis, Greenhouse Gases, Efficiency