İnsani gelişmenin veri zarflama analizi ile ölçülmesi
Measuring human development via data envelopment analysis
  1. Tez No: 321571
  2. Yazar: SELCAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsani gelişme, insanların sahip oldukları imkanların ve yeteneklerin artırılıp, insanlara daha değerli bir yaşam sağlanmasıdır. İnsani gelişme endeksi ise gelir, sağlık ve eğitime ilişkin göstergeleri dikkate alarak ölçen bir endekstir. Bu çalışmada ilk olarak, 187 dünya ülkesi ve bu ülkelerin konumuna göre ayrılmış 6 ülke grubu, 2011 yılı için sosyoekonomik değişkenler kullanılarak insani gelişme endeksi hesaplanmıştır. Elde edilen bu değere sağlık, eğitim ve gelir alanlarının yüzde olarak katkıları hesaplanıp yorumlanmıştır. Endeks değerlerine göre ülkelere sıra numarası atanıp, ülkeler çok gelişmişlikten az gelişmişliğe doğru gruplandırılmıştır. Aynı veriler üzerinden veri zarflama analizi modellerinden biri olan çıktı yönlü Charnes Cooper Rhodes (CCR) modeli ile ülkelerin etkinlik değerleri bulunarak, referans ülkelere göre diğer ülkelerin durumu yorumlanmıştır. Etkin çıkan ülkeler, süper etkinlik yaklaşımı kullanılarak kendi içinde sıralanmıştır. Aynı zamanda Türkiye' nin 2000-2007 yılları arasında aldığı etkinlik değerleri de yorumlanmıştır. Son olarak çıktı yönlü CCR etkinlik skoru ve insani gelişme endeksi değerlerine göre ülkelere atanan sıra numaraları arasındaki ilişki, Spearman korelasyon katsayısı ile yorumlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Veri zarflama analizi, İnsani gelişme endeksi
Özet (Çeviri)
Human development is to provide a more valuable life to people by increasing their opportunition and capabilities. Human Development Index (HDI) developed by United Nations Developmet Program (UNDP) is an index aiming to measure human development by taking into account income, education and health indicators. Primarily in this study, for 187 of world countries and six country groups according to their geographical position of this 187, the human development index for 2011 was calculated using socioeconomic variables. To percentage of health, education and income?s contributions to the obtained value was calculated and expounded. Index values were appointed by the sequence number of countries and these countries were grouped varies from less developed to the developed. After that by Charnes Cooper Rhodes model (CCR), which is one of the data envelope analysing model, same data had used to find those countries? efficiency scores and expounded, according to reference countries. Effective states were listed in their own by using superefficiency approach. Morover, efficiency values were expounded for Turkey between 2000-2007. Finally, according to output-oriented CCR efficency score and human development index rates, the relationship between the sequence numbers given to countries were expounded by using Spearman's correlation coefficient.Key Words : Data envelopment analysis, Human development index