Bifidobacterium ve Lactobacillus cinsi bakterilerin kolesterol giderim özellikleri ile safra tuzu hidrolaz (BSH) enzim aktivitesinin ve geninin araştırılması
Investigation of bile salt hydrolase (BSH) enzyme activity and gene with cholesterol removal properties of Bifidobacterium and Lactobacillus genus bacteria
  1. Tez No: 321577
  2. Yazar: ÖZER ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, anne sütü ile beslenen yeni doğan bebeklerin dışkısından Lactobacillus (18) ve Bifidobacterium (12) cinslerine ait toplam 30 adet bakteri izole edilmiştir. İzole edilen bakterilerin biyokimyasal tanımlamaları ve 16S rDNA bölgesi moleküler tanımlamaları yapılmıştır. Tüm bakterilerin kolesterol giderim miktarları belirlenmiştir, sırasıyla bifidobakterilerde %26 ile %4, laktobasillerde %23 ile %6 arasında kolesterol giderimi ölçülmüştür. Kolesterol giderimi yüksek bulunan (%20'nin üzerinde) bakterilerde inülin prebiyotiğinin bakterilerin kolesterol giderimi ve canlılıkları üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 30 bacteria belonging to the genus Lactobacillus (18) and Bifidobacterium (12) were isolated from the stool of breastfeeding newborn infants. Biochemical descriptions and 16S rDNA region molecular descriptions of the bacteria isolated were made. Cholesterol removal amounts of all bacteria were determined; a cholesterol removal amount was measured between 4% and 26% in bifidobacteria, and between 6% and 23% in lactobacilli, respectively. In bacteria with high cholesterol removal (above 20%), the effect of the inulin prebiotic on cholesterol removal and viability of bacteria was researched.