Mekanik metalurji yöntemi ile metal (Matriks) esaslı kompozit malzeme üretimi(MEK)
Metal matrix composite production by mechanical metalurgy processing (MMC)
- Tez No: 321592
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN İNEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Al esaslı SiC(zımpara kâğıdı) takviyeli metal esaslı kompozit malzeme mekanik metalurji yöntemi ile üretilmiştir. Kompozit malzemenin üretiminde takviye elemanı olarak F180(53-90 µm), F240(28-70 µm), F360(12-40 µm), F400(8-32µm), F800(2-14 µm), F1200(3-6 µm) boyutlarındaki SiC parçacıklar kullanılmıştır. Takviye malzemesinin farklı parçacık boyutlarının kullanıldığı kompozitlerde ana malzeme olarak %99,9 saflıktaki 3x30x60 mm boyutundaki alüminyum malzeme kullanılmıştır. 30x60 mm boyutlarındaki Zımpara kâğıdı ve alüminyum plakalar üst üste konularak hidrolik preste 30 ton, 35 ton, 40 ton ve 50 ton olmak üzere dört farklı kuvvete maruz bırakılmıştır. Metal esaslı kompozitler üretildikten sonra sıcaklığın ana malzeme ve takviye elemanı üzerindeki etkisini belirlemek için üretilen kompozit malzemeler 2,4,6,8 ve 10 saat olmak üzere ısıl işleme tabi tutulmuştur. Üretilen metal esaslı kompozit malzemelerin mikroyapı ve SEM incelemeleri sonucu mekanik olarak bir bağlanmanın gerçekleştiği ve ısıl işlem süresine bağlı olarak da hacimsel oranda bir artışın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Al reinforced SiC(grinding paper) composite is produced by mechanical metallurgy method. F 180(53-90 µm), F 240(28-70 µm), F 360(12-40 µm ), F 400(8-32 µm ), F 800(2-14 µm ) and F 1200(3-6 µm) sized particles are used as reinforcing agents in the production of composite materials. The matrix material is %99,9 Al with dimensions 30x60 mm. Grinding paper and Al plates are laminated and subjected to 4 different forces as 30, 35, 40 and 50 tones under hydraulic press. After being produced, metal matrix composites (MMC) are heat treated for 2, 4, 6, 8 and 10 hours in order to find out the effect of temperature on matrix and reinforcing material. After conducting microstructural and SEM analysis, it is concluded that there occured mechanical bonding and there is an increase in the % volume depending on the time of the heat treatment.