Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren çevre dostu sistemin tasarlanması
Design of an environmentally friendly system which converts solar energy into electrical energy
  1. Tez No: 321593
  2. Yazar: KÜBRA TUĞYAN MUHTAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsan nüfusundaki ve sanayileşmedeki artış, teknolojinin hızla gelişmesi, bunlara bağlı olarak fosil enerji kaynaklarının 50 yıl gibi kısa bir süre sonra tükenecek olması, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi arttırmıştır. Dünyamızın en önemli yenilenebilir enerji kaynağı güneştir. Bu sebeple güneş enerjisi ile ilgili çalışmalar her geçen yıl artmaktadır. Bu tez çalışmasında, teknolojinin gelişmesiyle insanların taşınabilir elektronik cihazlara gereksinimlerinin artması göz önünde bulundurarak, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren ve cep telefonu, mp3 çalar, taşınabilir radyo gibi elektronik aygıtları şebekeden bağımsız şarj eden, çevre dostu bir sistem tasarlanmıştır. Sistem güneş paneli, şarj denetim birimleri ve aküden oluşmaktadır. Güneş paneli güneş enerjisini DC olarak elektrik enerjisine çevirmektedir. Güneşin olmadığı ya da yetersiz olduğu zamanlarda da sistemden yararlanmak için akü yerleştirilmiştir. Şarj denetim birimleri ise, akünün aşırı dolup boşalmasını engellemektedir ve sistemin gerilim değerlerini sabit tutmaktadır. Sistem deneysel olarak incelenmiş ve fotoğraflanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increase in human population, developments in the industry and rapid changes in technology and as a result of these depletion of fossil fuels within 50 years, increased interest in renewable energy sources. Sun is the most important renewable energy source of our world. For this reason, studies of solar energy are increasing every day. In this thesis, considering the increasing needs of people on portable electronic devices in parallel with the developments in technology, an enviromentally friendly charging system, working independently of power grid and turning solar energy into electrical energy to use on the devices such as mobile phones, mp3 players, portable radio equipments was designed. System consists of solar panel, charge control units and the batteries. Solar panel converts solar energy into electricity in D.C. Batteries are also placed in the system to be used when the sun is inadequate or absent. Charge Control Units prevent batteries over-full discharge and keep a fixed voltage value. System is experimentally investigated and photographed.Key Words : Solar cell, renewable energy, charge control unit