Kayseri ili Germir Mahallesi Köseoğlu Konağı restorasyon önerisi
Restoration proposal of the ?Köseoğlu Residence? in Germir district, Kayseri-Turkey
  1. Tez No: 321611
  2. Yazar: BURCU GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 538
Özet
Bu çalışma, Kayseri İli Germir Mahallesi'nde yer alan geleneksel sivil mimari örneklerinden biri olan Köseoğlu Konağı'nı konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının rölövesinin hazırlanarak, mevcut durumunun belgelenmesi, restitüsyon çalışmasının yapılarak özgün durumunun belirlenmesi ve geçirdigi değişikliklerin tespit edilmesi, ortaya çıkan restitüsyon projesinin ışığında, gelecek nesillere aktarılması için uygun restorasyon müdahaleleri ve işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında önce Kayseri ili kentsel sit alanları, Köseoğlu Konağı'nın yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile yapının özgün durumu araştırılmaktadır. Daha sonra konak restorasyon projesine uygun olarak onarılarak ve yapının günümüz için gerekli konfor koşulları sağlanacaktır. Sürdürülebilir bir koruma anlayışı için elde edilen sonuçlar değerlendirilip, kriterler belirlenerek bu kriterlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmiştir.Anahtar Kelimeler : Çevre, Koruma, Geliştirme, Geleneksel Konut
Özet (Çeviri)
The thesis deals with the Köseoğlu Residence, which is one of the traditional civil architecture examples in Germir district of Kayseri. The aim of the study is to document the present condition preparing the measured drawings, to determine the original condition and detect the alterations occurred by means of the restitution project, accomplishment of building to the future generations by analysing the existing condition and the restoration possibilities. In the scope of the thesis, the urban sites of Kayseri, the surroundings of the Köseoğlu Residence and its present condition are analyzed and with the help of the comparative studies and historical analyses, the original condition of the residence is examined. Then, in accordance with the restoration project, the residence is to be restorated and the necessary conditions are to be provided in a modern way. For a continuous protection, while evaluating results and taking the peculiarities of the region in the consideration, the proper function for the building is determined and as a result, a restoration project is proposed.Keywords : Enviromental, conservation, development, Traditional house