Kültürel miras alanlarında sağlıklılaştırma ve yenileme süreçlerinin değerlendirilmesi Ankara Hamamönü ve Hacıbayram örnekleri
Consideration of improvement and renewal process in the cultural heritage areas. Ankara Hamamönü and Hacıbayram samples
- Tez No: 321655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Türkiye'de son on yıldır, kültür mirası alanlarını korumanın içeriğini, yasal düzlemini ve pratiklerini hatta kent bütününde gelişme ve değişmeyi, kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme söylemi ve uygulamaları etkilemektedir. Bu gelişmede, ?kentsel yeniden canlandırma? eylemlerinin içeriğinde değerlendirilen ve/veya tartışılan, koruma eksenli iyileştirme yaklaşımı ile köhneleşmiş kent dokularına dönüşmüş kültürel miras alanlarında tercih edilen yenileme yaklaşımı birbiri ile çatışmaktadır.2004 yılı ve sonrasında koruma mevzuatındaki değişikliklerin koruma yaşatma uygulamalarının hareket noktasını oluşturduğu; uygulamada yaşanan sorun ve sonuçları -ilk örnekler olarak bilinen Ankara'daki Hamamönü ve Hacıbayram kültürel miras alanları üzerinde değerlendirilerek, sürdürülebilir koruma-yaşatmada başarıyı sağlama ölçütlerinin ve böylece kentsel koruma ve yaşatmada gelişmeye ilişkin önerilerin belirlenmesi tez çalışmasında amaçlanmış; farklı alanlarda farklı yöntemlerle gerçekleştirilen uygulamaların, korumadaki başarı düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Kültürel Miras Alanları, Sağlıklılaştırma, Yenileme
Özet (Çeviri)
In Turkey, in the past ten years, Urban Regeneration and Urban Renewal expressions and applications affect the content and the legal platform of protection of cultural heritage areas. Through this development, conservation based improvement approach that evaluated in ?Urban Revitalization? and the Renewal approach that prefered for cultural heritage areas which become dilapidated urban tissues interfere with each other.In 2004 and later, amendments in legislation of conservation became the starting point of the conservation and protection applications. In this thesis, the main aim is to evaluate these applications? problems and conclusions over the first application areas in Ankara, Hamamönü and Hacıbayram Cultural Heritage Areas; to determine the criteria and proposals for sustaining the success and development in sustainable conservation and sustenance and to set the success level of different application methods on different conservation areas.Key Words : Cultural Heritage Areas, Improvement, Renewal