Sanayi kümelenmesi yaklaşımı içerisinde Ankara Ostim medikal sanayi kümelenmesinin değerlendirilmesi
The evaluation of Ankara Ostim medical industry in the industry cluster approach
  1. Tez No: 321656
  2. Yazar: KÜBRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Oluşan ekonomik krizler sebebiyle 1970'li yıllardan itibaren dünya çapında bir çok boyutta görülen yeniden yapılanmalar, coğrafi alanda ekonomik yığılmalardan öte kümelenme eğilimi gösteren üretim komplekslerinin oluşmasına sebep olmuştur. 1980'lerde Avrupa'da görülmeye başlayan kümelenmeler ülkemizde ise; 1990'lı yıllarda görülmeye başlanmıştır.Ülkemizde özellikle rekabet potansiyeli olan sektörler içerisindeki medikal aletler ve cihazlar sektörünün son yıllarda hızlı bir ivme göstermesi ve rekabet düzeyini arttırması dikkat çekicidir. Bu sebeple de Türkiye'de sadece Başkent Ankara'da bulunan ve bu sektörde faaliyet gösteren OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi örneklem olarak seçilmiştir.Bu tezin amacı AB Ülkeleri içerisinde medikal aletler ve cihazlar sektöründe faaliyet gösteren sanayi kümelenmeleri ve bulundukları ülkeler ile Türkiye ve OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi'ni karşılaştırarak ülkemizin kümelenme yaşam döngüsü içerisinde hangi aşamada olduğunu ortaya koymaktır. Dolayısıyla AB ülkelerinde de yer alan ve medikal cihazlar ve aletler sektöründe uzmanlaşmış kümelenme örneklerine bakılmıştır. Ancak dünya üzerinde bulunan kümelenmeler içerisinde salt olarak medikal cihazlar ve aletler sektöründe uzmanlaşmış kümelenme bulunmamaktadır. Aksine içerisinde ilaç sanayi ve biyomedikal alanında üretim ve araştırma yapan kümelenmelere rastlanmıştır. Bu sebeple sektörel olarak en fazla uzmanlaşan ülkeler (İtalya, Fransa ve Almanya) incelenerek; bu ülkelerde yer alan kümelenmelerin yapısal durumları ve ülkelerin kümelenme politikaları ile programları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ve ülkemizde yer alan kümelenme faaliyet ve projeleri karşılıştırılarak; ülkemizdeki kümelenmelerin AB Ülkeleri'ne göre kümelenme yaşam döngüsünün hangi evresinde olduğu tespit edilmeye çalışılmış ve yine ülkemizdeki kümelenmelere yönelik yapılan faaliyetler için öneriler sunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Bölgesel Politikalar, Yığılma Ekonomileri, Girişimcilik, İnnovasyon, Rekabetçilik, Yakınlık, Sanayi, Kümelenme, Medikal Cihazlar ve Aletler.
Özet (Çeviri)
Consisting of worldwide economic crisis, due to restructurings in many sizes since the 1970s, which has resulted the formation of production complexes that tends to cluster in the geographic area, more than economic agglomerations. Clusters in our country, which began to be in Europe in the 1980s, the 1990s began to be seen.The competitive potential of our country, especially in the sectors of medical instruments and devices sector in recent years show a rapid acceleration and to increase the level of competition is remarkable. For this reason, only the capital, Ankara, Turkey, and the Medical Industry Cluster OSTIM working in this sector was chosen as a sample.The aim of this thesis is to determine our country at what stage in the life cycle of clustering by comparing in the medical instruments and devices operating in the industrial clusters in EU countries where the industrial clusters and Turkey and the Cluster of OSTIM Medical Industry and our country. Therefore, the EU countries and also specializes in medical devices and instruments industry cluster samples were evaluated. However, clusters in the world located on the cluster there is only the specialized medical apparatus and instruments industry. Unlike in the pharmaceutical industry and biomedical research in the field of production and the clusters were found. For this reason, most specializing in industrial countries (Italy, France and Germany) by examining these countries in the conformational states of clusters and cluster policies and programs in the countries studied. The results obtained by comparing the OSTIM Medical Industry Cluster and the cluster of activities and projects in our country with the country clusters, the cluster, studied to determine what stage of life cycle according to the EU countries and presented recommendations to the activities of the clusters in our country.Key Words : Regional Policies, Agglomeration Economies, Entrepreneurship, İnnovation, Competitiveness, Proximity, İndustry, Cluster, Medical Devices and İnstruments.