Fonksiyonel uçlu poli (glisidil metakrilat) mikrokürelerine glukoz oksidaz enziminin immobilizasyonu
Functional ended of poly ( glycidyl methacrylate ) spheres immobilization of glucose oxidase microspheres
  1. Tez No: 321664
  2. Yazar: ARZU AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜMTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada glukoz oksidaz (E.C.1.1.3.4) (GOD) enzimi poli(glisidil metakrilat) (PGMA) ve karboksilli asit uçlu poli(glisidil metakrilat) (PGMA-COOH) mikrokürelerine kovalent bağlanma ile immobilize edilmiştir. İmmobilize enzimler üzerine pH, sıcaklık ve depolama kararlılığı incelenmiştir. İmmobilize enzimler için optimum pH 7.0 olarak bulunmuştur. PGMA ve PGMA-COOH kürelerine immobilize enzimler için optimum sıcaklık sırasıyla 60 ve 50 °C olarak bulunmuştur. Maksimum reaksiyon hızı (Vmax) ve Michaelis-Menten sabiti (Km) immobilize enzimler için hesaplanmıştır. Michaelis-Menten sabiti (Km) PGMA kürelerine immobilize ve PGMA-COOH kürelerine immobilize enzimler için sırasıyla 2.44x10-2 mM ve 3.22x10-2 mM olarak bulunmuştur. Aynı şekilde maksimum reaksiyon hızı (Vmax) immobilize enzimler için sırasıyla 4,44x10-2 x M dak-1 ve 4,59x10-2 Mx dak-1 olarak bulunmuştur. Glukoz oksidazın tekrar kullanım sayısı ve depolama kararlılığı immobilizasyonu ile arttırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Glukoz oksidaz, enzim immobilizasyonu, kovalent bağlanma
Özet (Çeviri)
In this study, glucose oxidase (E.C.1.1.3.4) (GOD) enzyme was covalently immobilized onto poly(glycıdyl methacrylate) (PGMA) and carboxylic acid ended poly(glycıdyl methacrylate) (PGMA-COOH) mıcrospheres. The effect of pH, temperature, storage stability on the immobilized enzyme was investigated. Optimum pHs for immobilized enzymes were determined as 7.0. Optimum temperatures for PGMA and PGMA-COOH spheres immobilized enzymes were found to be 60.0 and 50.0 oC, respectively. The maximum reaction rate (Vmax) and the Michaelis-Menten constant (Km) was calculated for the immobilized enzymes. Michaelis-Menten constant (Km) for immobilized onto PGMA and immobilized onto PGMA-COOH enzymes were found to be 2.44x10-2 mM, and 3.22x10-2 mM, respectively. In the same way, the maximum reaction rate (Vmax) for immobilized enzymes were found to be 4,44x10-2 mM x min-1, and 4,59x10-2 mM x min-1, respectively. Reuse number and storage stability of glucose oxidase were increased with immobilization.Key Words : Glucose oxidase, enzyme immobilization, covalent binding